Salı, 23 Mayıs 2017

ABD’den TSK destekli ÖSO’ya karşı Menbiç ‘kalkan’ı

ABD, Türkiye destekli ÖSO ile YPG arasındaki çatışmaları önlemek üzere Menbiç’e asker konuşlandırdı.

ABD, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile YPG arasındaki çatışmaları önlemek için Menbiç’e asker konuşlandırıldığını duyurdu. Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis, ‘Menbiç’in içinde ve batısında geçen haftadan itibaren caydırıcı ve güvence veren, gözle görülür bir işaret olarak Amerikan askerlerinin konuşlandırıldığını’ bildirdi.

Davis, “Bu yeni bir adım. İlk kez böyle bir şey yapmak durumunda kaldık. Amaç, düşmanın Menbiç’ten çıkarılması için görünür bir sembol olarak orada olmak. Başkalarının orayı kurtarmak için taarruza geçmesine gerek yok” diye konuştu.

Pentagon sözcüsü, bölgeye yerleştirilen asker sayısı ile ilgili net bilgi vermedi, ancak sayılarının ‘birkaç düzineden az’ olduğunu ve mevcut yetkiler kapsamında görev yaptıklarını belirtti. Davis, bölgedeki komutanların küçük birlikleri kısa süreliğine nakletme yetkisine sahip olduğunun altını çizdi.

ABD IŞİD’e odaklanılmasını istiyor

Şimdiye kadar Menbiç’te eğitim ve danışmanlık görevi yürüten ABD birlikleri böylece ilk kez Türkiye destekli ÖSO ile YPG arasındaki çatışmaları önleyici bir nevi kalkan işlevi görecek. ABD, bölgedeki silahlı grupların IŞİD ile mücadeleye odaklanmasını istiyor.

Türkiye destekli ÖSO ile YPG arasında yaşanan çatışmalar çarşamba gününden beri Menbiç’in batısındaki köylerde yoğunlaşmıştı.

Geçen hafta ÖSO ile Menbiç’in batısında yaşanan çatışmaların ardından YPG, Türkiye destekli güçlerin bulunduğu cephe hattındaki köylerin Rusya ile anlaşmalı olarak Esed rejimine devredildiğini açıklamıştı.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bolu Cezaevinde akıl almaz uygulama

28 Şubat sürecinin mağdur ettiği Müslüman tutsakların bir kısmına da ‘evsahipliği’ yapan Bolu F Tipi …