Perşembe, 25 Mayıs 2017

ABD: ”Rakka operasyonu YPG, Hıristiyanlar ve başkaları ile yapılacak”

ABD öncülüğünde kurulan koalisyon güçlerinin sözcüsü ABD’li Albay John Dorrian, düzenlenmesi gündemde olan Rakka operasyonuna PKK’nın Suriye uzantısı olan YPG’li teröristlerin kesin olarak katılacağını açıkladı.

YPG’ye desteğe devam

YPG’ye askeri ve maddi destek veren ABD, Türkiye’nin karşı çıkmasına rağmen YPG’nin Rakka operasyonuna katılacağını açıkladı.

Sözcü Albay Dorrian, ABD Savunma Bakanlığı’nda (Pentagon) düzenlenen basın toplantısına video konferans yöntemi ile katıldı.

ABD’li Albay, “Rakka operasyonunda Kürtlerin varlığını öngörüyor musunuz, şu aşamada Türklerin bu kampanyaya bir katılımı söz konusu mu?” sorusuna: ”Evet belli bir düzeyde katılmalarını öngörüyoruz” yanıtını verdi.

”Rakka operasyonunda YPG, Hıristiyanlar ve başkaları var”

Dorrian sözlerine şöyle devam etti: ”YPG ve Suriye Arap Koalisyonu birlikte çalışmayı sürdürüyoruz. Rakka operasyonuna katılan güçlerin yüzde 75’i Suriyeli Araplar. Bu da bölgenin demografik yapısının bir yansıması. Ayrıca bunun içinde Kürtler, Hıristiyanlar ve başkaları da var.”

ABD, Türkiye’ye hangi rolü verecek?

ABD’li Sözcü “Türkler de bir rol oynamak istiyorlar, kaç asker katılabilir” sorusuna ise “Türkiye’nin oynayacağı rol konusunda, haftalardır hatta aylardır açıklıkla söyledik, Kuzey Suriye’de IŞİD’i yenmek için Türklerin bir rol oynamasına açığız. Bu rolün ne olacağı, olup olmayacağı konusunda henüz bir anlaşmaya varmış değiliz. Ama askeri ve diplomatik kanallardan Türkiye ile her gün görüşüyoruz. Bu çalışmaların sonunda durum belli olacak” şeklinde cevap verdi.

 Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …