Cuma, 26 Mayıs 2017

ABD, Rakka operasyonu için Suriye’ye 1000 ek asker daha gönderecek

Washington Post gazetesi, ABD’nin IŞİD’e karşı yapılacak Rakka operasyonu kapsamında Suriye’nin kuzeyine 1000 ek asker daha göndermeyi planladığını yazdı.

Washington Post gazetesi adını açıklamadığı ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkililerine dayandırdığı haberinde, IŞİD’in ‘başkenti’ Rakka’yı örgütten almak için yapılacak operasyona katılmaları için Suriye’nin kuzeyine gelecek haftalarda 1000 ek asker daha gönderilmesinin planlandığını belirtti.

ABD SURİYE’DEKİ GÜÇLERİNİ 2 KATINA ÇIKARABİLİR

Eğer plan Savunma Bakanı James Mattis ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından onaylanırsa, ABD’nin halihazırda Suriye’de bulunan güçlerinin sayısını 2 katına çıkacak.

Bu da ABD askerlerinin Suriye’de IŞİD ile çatışmalara girme riskini arttıracak.

Trump IŞİD ile mücadele için Pantagon’a yeni bir plan hazırlaması için 30 gün mühlet vermiş, Mattis de şubat sonunda geniş bir taslak sunmuştu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel ABD’nin ülkedeki asker sayısı da dahil olmak üzere taslağı ayrıntılandırma çalışmaları yürütüyor.

Gazeteye konuşan yetkililer Votel’in ay sonunda önerilerini sunacağını ve Mattis’in de bunu büyük ihtimalle onaylayacağını belirtiyor.

24. Deniz Piyadesi Seferi Birliği ve 82. Hava İndirme Tümeni’ndeki askerlerden oluşturulacağı tahmin edilen ek kuvvetlerin muharip görevlere katılmayacağı, IŞİD ile savaşan Kürt ve Arap güçlerden oluşan Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) askeri danışmanlık, bomba imha uzmanlığı ve hava saldırısı yardımını koordine etme gibi görevlerde yardım sunacağı belirtiliyor. Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) ana gücünü ise PKK’nın Suriye kolu olan YPG oluşturuyor.

ABD geçen haftalarda Kara Kuvvetleri’nden 250 askerini Menbiç’e, 200 Deniz piyadesini de Rakka yakınlarına göndermişti.

Suriye’de ayrıca DSG’ye destek olan ABD Özel Kuvvetler’inden yaklaşık 500 asker bulunuyor.

Gazeteye konuşan ABD’li yetkililer Rakka yakınlarına gönderilen deniz piyadelerinin kısa süre önce ateş altında kaldığını da belirtti.

‘LİBYA VE IRAK’TAN ALDIĞIMIZ DERS, B PLANINIZ YOKSA BAŞINIZIN DERDE GİRECEĞİDİR’

Operayon konusunda gazeteye konuşan Savunma Bakanlığı yetkililerinden biri operayon hakkındaki açıklamasında “Buna sahadaki yerel ortaklarımızla birlikte ve onların vasıtasıyla karar vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Pantagon’un hazırladığı plan ile ilgili bilgi sahibi olan bir diğer üst düzey yetkili de planın başarısız olması halinde B planı olması gerektiğini vurguladı.

Yetkili “Libya ve Irak’tan aldığımız ders bir B planınız olmazsa başınızın derde gireceğidir” yorumunu yaptı.

‘BU KESİNLİKLE YENİ BİR YÖNETİM’

Trump kampanyasında ve göreve geldikten sonra Suriye’deki ABD güçlerinin sayısını arttırmak istediğini açıklamıştı. Ancak aynı zamanda bölge ülkelerinin de Suriye misyonunda başat görevler almasını istediğini belirtmişti.

Gazeteye konuşan eski Savunma Bakanı yardımcısı Andrew Exum “Bu kesinlikle yeni bir yönetim. Trump yönetimi ortak güçlere dayanma konusunda genel stratejiyi bozmuyor ancak onun kesintileri iptal etme ve Suriye’ye geleneksel birlikleri göndermesi ‘kesinlikle bir değişim’ yorumunda bulundu.

Küresel Analiz / Haber Merkezi 

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …