Cuma, 26 Mayıs 2017

Hollanda ile suni gündemin gölgesindeki öteki gündem

Hollanda ile başlayan gerginliğin bilinçli olarak iki taraftaki sağ seçmeni tetiklemek amacıyla artırıldığını düşünenlerdenim. Çünkü etki tepkiyi doğuruyor. Ak Parti için evet – hayır referandumu kritik. Böyle bir süreçte Avrupa’nın Türkiye’ye ikinci sınıf uygulamaları ve İslam karşıtı söylemleri Türkiye halkını ister istemez milli refklekslerinin harekete geçmesine, Avrupa karşıtlığı üzerinden Ak Parti etrafında kenetlenmesini sağlayacaktır.

Aynı durum seçimlerin yaklaştığı Avrupa sağı için de geçerli. Bugün Hollanda’da seçimler vardı. Türkiye ile birkaç günlük yaşanan gerginlik, Hollanda’daki sağcı partiler için iyi oy getirecektir. Türkiye ve İslam karşıtlığı üzerinden Avrupa halklarının damarlarında akan ırkçılık, faşizm ve nazizmi tetiklemeyi başarıyorlar.

Hollandalı aşırı sağ partisinin lideri Geert Wilders, “fitne” isimli İslam’a ve Resulullah’a (sav) hakaret videosunu yayınlayan adamdır. Müslümanları ilgilendiren kısmı budur. Hollanda ile ilgili haberler verilirken bundan hiç bahsedilmemesi ibret verici. Adam katıksız bir İslam düşmanı iken, bu adamın söylemlerini medya yeni söylenmiş gibi veriyor. Oysaki bu şahsın tek derdi İslam düşmanlığı üzerinden oy toplamak ve prim yapmak, zaten Hollanda gibi boş insanların toplandığı bir ülkede fikriyatın olmaması da normal. Twitter hesabında kapak resmi bile kısa ve öz: “Stop Islam” yani İslam’ı durdur:

Hollanda’daki seçimlere ya da Türkiye’deki referanduma etki etmesi niyetinin ötesinde, bu olay, İslam’a karşı yapılmış bir anlam taşıyor.

Aynı paralelde, başörtülü bir bakanın karadan giderek olayları tırmandırması, mesajın anlaşıldığını anlatıyor. Avrupa da Türkiye de gerginlik ile seçimler manipüle ediliyor. Evet ya da hayır çıkması meselem değil. Böyle bir gerginlik Avrupa’da Türkleri orta vadede tehlikenin içine atabilir. Avrupa’nın ruhu Nazi’dir, bu ruh hortlarsa toplama kampları ve fırınların riski yeniden başlayacaktır.

Ak Parti’nin bu gerginliğin baş aktörü olmasa da ateşe körükle gitmesi de beklenen bir durumdu. Ak Parti 15 Temmuz hesaplaşmasının bitmediğinin farkında. Bu nedenle kendi kitlesini motive etmek, hazır ol’da tutmak istiyor. Ertuğrul ve Abdulhamid dizileri bu sebeple devlet kanalı tarafından büyük bütçeyle çekiliyor. Aynı şekilde Avrupa ile yaşanan gerginlik de Avrupa’nın Türkiye ve İslam karşıtlığını halka bir kez daha göstermiş oldu.

Hollanda ile suni gündemin gölgesindeki öteki gündemi gelince…

Biz haberlerde Hollanda konuşurken diğer tarafta olanlar ise hep Müslümanların aleyhine.

Son birkaç günde Hollanda ve Avrupa gündemiyle arada kaynayan gerçek gündemin farkında mısınız?

– ABD günlerdir Irak ve Suriye için askeri birlik yolluyor. Rusya ise bu duruma karşı sessizliğini koruyor. Yani Suriye’de karada da beraber hareket etmeye başladılar.

-Esed Türkiye’yi işgalci olarak tanımladı, Türkiye’nin Bab’dan çıkmasını istedi.

-Türkiye Şam’daki İranlıları hedef alan patlama için taziye yayınladı. Türkiye böylece muhaliflerin Esed rejimine karşı saldırısı kınamış oldu.

-Suriye’nin en büyük oluşumu olan Tahrir Şam, ABD tarafından terörist ilan edildi. Aynı bildiride muhalifleri arasını açmak amaçlı olsa gerek, Ahraruş Şam’ın ise terör örgütü olmadığı deklare edildi

– Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG terör örgütünün özerk oluşum için adım atmaya başladı.

Türkiye de garip şeyler oluyor. Doğu Perinçek’in “Mart’ta ülke alev alev olacak” söylemini de hatırlayarak düşünmek belki de gerek. Bunu elbette temenni etmeyiz ancak Gladyo/Ergenekon liderlerinden olan bu adamın dedikleri önemli.

-Hizbut Tahrir sözcülerinin gözaltısını protesto eden 300 Müslümanın gözaltına alındı ve sonra bırakıldı.

– Ilkav’da cuma provokasyonu ve 3 gözaltı yaşandı. Daha sonra Mehmet Pamak da gözaltına alındı. Bugün hepsi serbest bırakıldı.

-İmam Buhari Vakfı yöneticisi Zafer Mert hoca İstanbul’un ortasında şehid (inşallah) edildi.

Bir de unutulan/unutturulan bir konu var: Menbiç. Menbiç’te terör örgütü YPG’ye TSK ve ÖSO operasyonu başlayacak iken, ABD ve Rusya’nın müdahalesi ile bu operasyon başlamadan bitirildi denilebilir. Dahası, ABD açıktan destek verdiği PKK’nın Suriye kolu olan YPG ile yakında Rakka’ya operasyonu başlayacak. YPG şehre 5 km kadar yaklaştı. IŞİD şehri ve çevresini askeri bölge ilan etti. Yakında büyük Rakka savaşı başlayacak ve bu savaş Türkiye’siz olacak.

Menbic ve Rakka’da Türkiye’nin taleplerinin sahada ve masada kabul edilmemesi, Türkiye’nin Suriye sahasında oyun dışına itilmesi anlamına geliyor. Hollanda gerginliği ile bu hararetli gündem de gölgede kalmış oldu. Önümüzdeki süreçte Suriye’de Türkiye’ye karşı daha sert ve dışlayıcı bir tutum ABD, Rusya, Esed ve YPG dörtlüsü tarafından gösterilmesi bekleniyor. Türkiye’nin Fırat Kalkanı’nda ayda 200 dolar maaşla yanında savaşan ÖSO ve Ahraruş Şam ise şu şartlarda bir atılım yapamayacak, bu sınırlarda bekleyecektir.

Ömer Yavuz

Küresel Analiz / Haber Merkezi

 

 

BU HABERLER DE VAR!

Musul operasyonu “sözde” durduruldu: Sivil katliamın videosu (+18)

Irak ordusu son günlerde çok sayıda sivilin öldüğü Musul’da IŞİD’e karşı yürüttüğü operasyonu durdurma kararı …

PYD lideri Salih Müslim, PKK medyasına Afrin, Menbic, İdlib ve Rakka hakkında röportaj verdi

PKK terör örgütünün iki haber ajansından biri olan ve Türkiye’den sitesine girişi yasak olan Fırat …