Salı, 23 Mayıs 2017

Zevahiri’nin sağ kolu Şeyh Ebu’l Hayr el Mısri, ABD saldırısında hayatını kaybetti

Bugün bazı kaynaklarda ABD İnsansız Hava Aracı’nın hedef aldığı bir taksi gündeme gelmiş ve taksinin içerisindeki şoförün şehid edildiği haberi elimize ulaşmıştı. Az önce sağlam bir kaynaktan aldığımız habere göre hedef alınan taksinin içinde Şeyh Eymen Ez Zevahiri’nin sağ kolu olarak bilinen Ebu’l Hayr el Mısri’nin olduğu ve saldırı sonucu Şeyh’in şehid edildiği bilgisi elimize ulaştı.

Ebu’l Hayr el Mısri’nin de içerisinde bulunduğu bildirilen araca, dün (26 Şubat pazar) ABD’ye ait İnsansız Hava Aracı saldırı düzenlemişti.

ABD İHA’sı tarafından vurulan araç:

Ebu’l Hayr el Mısri, Nusra Cephesi’nin El Kaide ile bağını kesmesini temin eden en kilit şahıstı.

Şeyh Ahmed Hasan Ebu’l Hayr (Hayr’ın babası) 3 Kasım 1957 tarihinde Mısır’da doğdu. Şeyh, öncelikle Eymen Zevahiri’nin naibi olmak üzere el-Kaide’nin üst düzey isimlerindendi.

Şeyh Ebu’l Hayr, 1980’lerin ortalarında Sovyet katliamına uğrayan Müslümanlara yardım etmek adına Afganistan’a hicret etti. 1990’larda ise yine Müslümanların uğradığı zulme seyirci kalmadı ve Bosna’ya hicret etti. 1998’de Mısır’daki Cihadi eylemlerden sorumlu olan kişiler için açılan davada suçlu bulundu ve gıyabında idam ile hapis cezası verildi.

Şeyh Ebu’l Hayr El Kaide Şeri Heyetinin bir üyesi idi. Şeyh, Eymen ez Zevahiri’nin sağ kolu olarak nitelendirilmekte idi. Ayrıca bomba uzmanı olduğu biliniyordu.

Şeyh Ebu’l Hayr, birçok üst düzey birlikte İran’a gitti. 2003 Nisanda Pakistan’ın Sistan-Belucistan eyaletinde tutuklandı. Onunla birlikte Emir Seyfu’l Adl, Şeyh Ebu Muhammed Mısri ve Şeyh Süleyman Ebu Gayt’ın da dahil olduğu bir dizi üst düzey El Kaide liderleri de tutuklandı.

Şeyh, 2009 yılında Suud Hükumeti tarafından yayınlanan en çok aranan 85 terörist listesine, 2010 Ağustos’ta ABD’nin ”küresel teröristler” listesine ve BM’nin terörist listesine eklendi. Şeyh Ebu’l Hayr, “terör örgütünün finans bölümünün anahtar lideri” olarak tanımlanıyordu.

2015 Eylül’de yılında Arap Yarımadası El Kaidesi’nin yakaladığı İranlı bir diplomat ile takas edilerek diğer El Kaide liderleriyle de birlikte İran zindanlarından kurtarılmıştı.

(Soldan sağa) Seyfu’l Adl, Ebu Muhammed el Mısri ve Ebu’l Hayr el Mısri

Şeyh Ebu’l Hayr’ın 2016’nın ortalarında Suriye’ye geldiği biliniyordu. Dün ise ABD’ye ait İnsansız Hava Aracı ile Mastuma / İdlip’te şehid edildiği haberi geldi.

Küresel Analiz / Özel Haber

 

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …