Çarşamba, 28 Haziran 2017

UNICEF: Libya’daki çocuk mülteciler şiddet, tecavüz ve köleliğin pençesinde

Birleşmiş Milletler (BM), çok sayıda mülteci çocuğun Libya’dan İtalya’ya gitmek için hayatlarını tehlikeye attığı uyarısında bulundu.

BBC Türkçe’nin haberine göre UNICEF, yaklaşık 26 bin çocuğun geçen yıl yalnız başına Akdeniz’i geçemeye çalıştığını belirtti. UNICEF son raporunda pek çok çocuğun insan kaçakçılarının elinde şiddet ve cinsel taciz mağduru olduğunu söyledi.

Çocuklar, sınırdışı edilme ve tutuklanma korkusuyla yaşadıkları istismarı yetkililere bildirmiyor. BM ayrıca Libya’nın göçmen merkezlerinde gıda, su ve tıbbi hizmet kısıtlamaları yaşandığını da söyledi.

‘ÇOCUKLAR DÖVÜLÜYOR, TECAVÜZE UĞRUYOR, ÖLDÜRÜLÜYOR’

UNICEF’in direktör yardımcısı Justin Forsyth, “UNICEF çalışanlarını ve beni en çok şoke eden bu çocuklara İtalya yolunda ne olduğu. Pek çoğu dövülmüş, tecavüze uğramış ve öldürülmüş” dedi.

Annesiyle birlikte Nijerya’yı terk eden dokuz yaşındaki kız çocuğu Kamis, denizde kurtarıldıktan sonra kendilerini Libya’nın Sabratha kentindeki göçmen merkezinde bulduklarını anlatıyor. Kamis, BM araştırmacılarına “Bizi her gün dövüyorlardı. Su da vermediler. Çok üzücüydü. Orada hiçbir şey yoktu” dedi.

KADIN VE ÇOCUKLARIN YARISI CİNSEL TACİZE UĞRUYOR

Rapor “Görüşülen kadın ve çocukların yarıya yakını göç sırasında cinsel tacize uğradı. Çoğunlukla da farklı yerlerde ve pek çok kez” diyor. Raporda ayrıca sınır kontrollerinde cinsel şiddetin oldukça yaygın olduğu da ifade edildi. Saldırganların çoğu üniformalı olduğu için mağdurlar istismarı bildirmeye çekiniyor.

Pek çok göçmenin geçiş noktası olan Libya ise tacizin merkezi olarak ün yapmış durumda.

Raporda, “Görüşülen kişilerin üçte biri Libya’da cinsel tacize uğradıklarını açıkladı. Çocukların büyük bir çoğunluğu onları kimin taciz ettiğini söylemedi” ifadeleri yer aldı. Tecavüz ve cinsel kölelik o kadar yaygın ki kadınlar göç için yolculuğa çıkmadan önce doğum kontrol iğneleri oluyor ya da yanlarına acil korunma önlemleri alıyor.

YALNIZ GÖÇEN ÇOCUKLARIN SAYISI ARTIYOR

2016 yılında 180 bin mülteci Libya’dan İtalya’ya ulaştı. BM’ye göre bunların 26 bini yalnız yolculuk eden çocuklardı. Yalnız kalan çocukların sayısında büyük bir artış yaşanıyor.

BM araştırmacılarına konuşan 14 yaşındaki İsa, “Denizi geçmek istedim. İş bulmak ve evdeki beş kardeşime bakmak istedim” diyor. Nijerya’daki evini 2 yıl önce terk eden İsa, bir Libya göçmen merkezinde yalnız başına bulundu. İsa, “Babam yolculuk için para buldu, bana bol şans diledi ve beni gönderdi” diyor.

MÜLTECİLER KAÇAKÇILARIN İNSAFINA KALMIŞ

Mülteciler, çölü ve denizi geçmek için insan kaçakçılarına bağımlı durumda. Göçmenler, suç örgütlerinin göç tekliflerini kabul edip borçlarını geri ödemek için kendilerini cinsel taciz ile karşı karşıya buluyorlar.

Libya’da yaşanan siyasi karmaşa sorunu çözmede oldukça büyük zorluk çıkarıyor. Ancak Libya’daki yerel bir girişim, çocuk mültecilerin insan kaçakçılarının eline düşmemesi ve aileleriyle birleşmesi için çalışmalar başlattı.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

 

BU HABERLER DE VAR!

Erdoğan: Böyle giderse hiçbir Avrupalı güvenle sokağa çıkamaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk bakanların anayasa referandumu kapsamındaki toplantılarını engelleyen Avrupa ülkelerine tepki göstermeyi …

Somali’de bomba yüklü araç saldırısı: 8 ölü

Somali’nin başkenti Mogadişu’da cumhurbaşkanlığı sarayı yakınında bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre 8 …