Pazar, 25 Haziran 2017

Tahrir Şam’dan, Liva Aksa ile çatışma hakkında beyanat (Tam Metin)

Suriye’de başlayan Liva Aksa gerginliği büyüyor.

Kuzey Hama’da örgütlenen Liva Aksa’ya karşı Tahrir Şam, Feylak Şam, Ahrar Şam’ın birkaç gün önce operasyon başlatarak muhasara altına almıştı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, iki örgütün Hama kırsalındaki Kefr Zeyta ve İdlib’in Tamanya, Han Şeyhun ve Tel Aas bölgelerinde çatışmaların yaşandığını duyurdu.

İdlib güneyi Marzita köyündeki Liva Aksa üyeleri silahlarıyla beraber teslim oldu. Tahrir Şam’a muhacir gruplar da destek veriyor.

Birkaç ay önce Ahrar Şam ile Cundul Aksa çatışmış; 300 esir ve onlarca kaybın olduğu savaş, Şam’ın Fethi Cephesi’nin araya girmesiyle sonlanmıştı. Cund’ul Aksa’dan beyat alan Şam’ın Fethi Cephesi, birkaç ay sonra Cundul Aksa’ya bağlı bazı grupların sözünde durmaması nedeniyle örgüt ile arasındaki bağı kopardığını duyurmuştu.

Şam’ın Fethi Cephesi ile bağın kopmasının ardından Cund’ul Aksa birkaç parçaya bölündü. 1. grup, Cezravi liderliğinde Şam’ın Fethi Cephesi’ne beyatlı Cund’ul Melahime, 2. grup Türkistan İslâm Cemaatine katıldı. 3. grup ise nötr kaldı. Bunun dışında bağımsız kalanlar da bulunmaktalar.

3. grubun başında Ebu Abdul Vekil var. Grup Hama kuzeyinde etkin. Kendilerine Liva Aksa/Aksa Tugayı diyerek bağımsız olduklarını duyurdular ancak lider kadrosunun IŞİD’e meyilli olduğu biliniyor.

Bununla birlikte Liva Aksa’nın lider kadrosunun Rakka’ya gizlice gittiği ve IŞİD’e biat ettiği, onların yönlendirmesi ile hareket ettiği iddia ediliyor.

Tahrir Şam yeni bir beyanat yayınlayarak, Liva Aksa ile müzakerelerin devam ettiği sırada Liva Aksa’nın Tahrir Şam’a 3 canlı bomba saldırısı düzenlediğini açıkladı ve süreci aktardı:

Mepanews’in çevirdiği Tahrir Şam tarafından yayımlanan açıklamanın tam metin çevirisi şu şekilde:

Bismillahriirahmanirrahim

Şam mücahidleri batıla karşı savaşlarını ve nöbetlerini hiçbir aksama olmadan sürdürmektedirler. Bu savaş ilk olarak zalim ve mücrim rejime karşı mazluma yardım etmek ve adaleti yaymak amacıyla başladı. Bu cihad ifrata ve tefrite karşı yürütülen ve bu kesimleri Kitab’a ve sünnete iletmeyi  amaçlayan vasat bir mücadeledir. Ancak mücadele devam ettikçe, geliştikçe ve destekçi kitlesi arttıkça bu davayı sulandırmaya, hedef ve prensiplerinden saptırmaya ve ümmetin uyanışı konusundaki rolünde ve hedefinden saptırmaya çalışan aldatıcıların ve (sözde ılımlılar) ve aşırıcı tekfircilerin sesi de yükselmeye başladı. Bu davayı (Suriye devrimini) hedefinden saptırıp laik bir çizgiye çekmeye ve cihadın meyvelerini çalmaya (dermemizi engellemeye) çalışanların tuzaklarıyla mücadele ettiğimiz gibi, insanları haksız yere tekfir edip kanlarını helal gören IŞİD ve onun yolunu sürdüren aşırılara karşı da cihadın kazanımlarını korumak boynumuzun borcudur.

Geçtiğimiz ay boyunva suriye sahasını muhalifler arasındaki iç çatışmalardan korumak için gereken tüm çabayı gösterdik. Bu açıdan özellikle Cundu’l Aksa isimli cemaatin iyileri ile harici olanlarının ayrılmasını sağladık. Diğer bir kısmı ile müzakereler yürüttük ve çeşitli ilmi tartışmalar ile ikna çabasına girdik ta ki Allah’ın emrettiği gelene kadar.

Bu gruptan bir kısmı geçtiğimiz günlerde, Hama’da teşkili, liderliği ve hedefi şüpheli olan” Livau Aksa” isimli yeni bir yapılanma kurduklarını ilan ettiler. Bu açıdan Şam Tahrir Heyeti siyasi ve dini liderleri bu grubun liderleriyle savaşçılarına ve tüm Müslümanlara bu grubun durumu aşikar olsun ve ta ki Allah katında da bir özür ve kendilerine bir uyarı olsun diye çeşitli ikna ve müzakere oturumları gerçekleştirdiler.

Sonuç olarak aşağıdaki hususlar net olarak ortaya çıktı:

Bu grup sahadaki tüm grupları umumi olarak tekfir etmektedir.

Şer’i mahkeme çağrılarını reddetmektedir.

Bağdadi Cemaati (IŞİD) aslında var olan  ile ilişki ve bağlantılarını gizlemektedirler.

Saatler süren son oturumun ardından Livau’l Aksa isimli bu cemaat mücahidlerin toplanma yerlerine bombalı ve suikast yelekli saldırı yapmak üzere iki militanını gönderdi ve daha sonra da Temaniye bölgesinde mücahidlere saldırdı.

Tüm bu yaşananların akabinde Şam Tahrir Heyeti Müslüman halkı ve mücahidleri bu harici grubun tekfir ve saldırganlıklarından korumak için, kurdukları kontrol noktalarını kaldırıp yolalrı açmak ve suçluları Şer’i mahkemeye getirmek için bu grup ile savaşma kararı almıştır.

Üçe bölünen Cund’ul Aksa

Tahrir Şam bünyesindeki üst düzey isimlerden biri olan Ebu Abdulmalik, olayla ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Açıklamada, daha öncesinden Şam’ın Fethi Cephesi’ne bağlanan Cundu’l Aksa’nın aslında üç gruba bölündüğü, ve bu gruplardan birinin IŞİD’e bağlı bir şekilde faaliyet yürüttüğü ileri sürüldü.

Ebu Abdulmalik’in açıklamaları şu şekilde:

“Kısa bir süre önce, Cundu’l Aksa ve Ahraru’ş Şam arasında her iki taraftan da birçok kişinin hayatını kaybettiği çatışmalar yaşanmıştı. Fakat en büyük darbeyi Ahraru’ş Şam aldı. Birçok Ahraru’ş Şam mensubu hayatını kaybetti ve yaklaşık 300 kişi Ahraru’ş Şam’dan esir alındı. Çatışmaların Ahraru’ş Şam’a etkileri oldukça büyük oldu ve grubu zayıflattı, çünkü Cundu’l Aksa kolay lokma değildi. Bu yüzden Ahraru’ş Şam’dan bazı isimler Şam’ın Fethi Cephesi’nden müdahil olmasını istedi. Bu da Cundu’l Aksa’yı Şam’ın Fethi Cephesi’ne bağlanmaya itti. Ancak bir süre sonra Cundu’l Aksa’nın tamamının Şam’ın Fethi Cephesi’de bağlanmadığı anlaşıldı. Cundu’l Aksa üçe bölündü. Bir kısım Şam’ın Fethi Cephesi’ne, bir kısım ise Türkistanlılara katılırken üçüncü kısım bağımsız kaldı ve Ebu Abdulvekil’in liderliğinde Hama’da toplandılar. Daha sonradan IŞİD’e bağlı olduğu ortaya çıkacak olan Ebu Abdulvekil Cundu’l Aksa üyelerini kendi liderliği altında toplamaya çalıştı, Şam’ın Fethi Cephesi ise bunu durdurmak istedi. Ve bu günlerde Cundu’l Aksa’nın Hama kolu kontrol noktaları kurarak 8 mücahidi tutukladı, bölgede bilhassa Tahrir Şam’ın askeri operasyonlarını engellemeye çalıştı. Tahrir Şam bu IŞİD sempatizanlarına Kuran ve Sünnet’e göre karşılık verme kararı aldı. Ve onlara karşı çalışmalar günler önce başladı.”

* * *

Liva Aksa grubu da beyanat yayınlayarak, “Biz Rafıziler ve rejimden başkasıyla savaşmak istemiyoruz” dedi. Ayrıca “Eğer birileri bizimle savaşmakta ısrarcı olursa vallahi ona şeytanın ve ABD’nin vesveselerini unutturacağız!” diyerek tehditte bulundu:

Küresel Analiz / Haber Merkezi

 

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …