Cumartesi, 24 Haziran 2017

Suriye’de Esed askeri öldüren Müslüman, Belçika’da “cinayetten” 28 yıl hapis cezası aldı

Suriye’deki Esed rejimine karşı savaştıktan sonra 2013’te ülkesine dönen bir Belçika vatandaşı, “cinayet” suçlamasıyla yargılandığı davada 28 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Suriye’de Esed rejimine karşı savaşta Esed askerinin öldürülmesini cinayet olarak değerlendirilerek, Belçika’da ilk kez ceza verilmiş oldu.

Belçika’da terör örgütü olarak kabul edilen sivil toplum hareketi Sharia4Belgium (Belçika İçin Şeriat) üyesi olduğu belirtilen 24 yaşındaki Hakim Elouassaki, yaralandıktan sonra döndüğü Belçika’da hakim karşısına çıkarıldı.

Mahkeme, kız arkadaşıyla yaptığı telefon konuşması kayıtlarında Esed askeri öldürdüğünü kabul ettiği ortaya çıkan ancak mahkemede bunu yalanlayan Elouassaki’nin terör amacıyla cinayet işlediğine hükmetti. Elouassaki, 28 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Belçika’da yayın yapan VRT kanalı, ortada bir ceset olmaması ve öldürülen kişinin kimliğinin bilinmemesine rağmen telefon kaydı baz alınarak verilen kararın Belçika açısından dikkate değer olduğunu belirtti.

Belçika’da yaşayan gençleri İslam’a davet çalışmalarıyla bilinen Sharia4Belgium isimli sivil toplum hareketinin liderleri de hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ancak bu kararla birlikte, Suriye’de Esed rejimine karşı savaşta Esed askeri öldürmekten yargılanıp ceza alan ilk Belçika vatandaşı oldu.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

İngiltere’de patlama: 32 yaralı

İngiltere’nin Liverpool kenti yakınlarında yer alan Wirral bölgesinde bir patlama meydana geldi. Patlamada sonucunda 2’si ağır …

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …