Cuma, 23 Haziran 2017

Suriye’de bir haftada 20 çocuk hayatını kaybetti

Suriye’de ateşkese rağmen son bir haftada şiddet olayları nedeniyle 20 çocuğun yaşamını yitirdiği bildirildi.

AA’da yer alan habere göre, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Suriye’deki bütün taraflara çocuklara tıbbi bakım ve yaşamsal insani destek sağlanabilmesi için engelsiz ve koşulsuz erişim izni verilmesi çağrısını tekrarladı.

UNICEF’in bölge direktörü Geert Cappelaere, yaptığı açıklamada, Suriye’de son bir haftadaki şiddet olayları yüzünden 20 çocuğun öldüğünü, bazı çocukların yaralandığını belirterek, “İdlib’de hafta başındaki şiddetten dolayı 16’sı çocuk 30 kişi öldü. Ölenlerin bazıları Halep’teki savaşta yerlerinden edilenlerdi.” diye konuştu.

Humus’un, “Zehra” ve “Vaer” bölgelerinde yapılan saldırılarda 4 çocuğun hayatını kaybettiği ve 5’inin yaralandığı bilgisini paylaşan Cappelaere, bu şiddet olaylarının 30 Aralık’ta yürürlüğe giren ateşkes anlaşmasından bu yana “en ağır” saldırılar olabileceğini kaydetti.

Cappelaere, şiddetin bir an önce durdurulması gerektiğini vurgulayarak, “Çocukların öldürülmesi ve yaralanması, çocuk haklarına yönelik en şiddetli ihlallerden biridir.” ifadelerini kullandı.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

PYD lideri Salih Müslim, PKK medyasına Afrin, Menbic, İdlib ve Rakka hakkında röportaj verdi

PKK terör örgütünün iki haber ajansından biri olan ve Türkiye’den sitesine girişi yasak olan Fırat …

Azez’de bombalı araç saldırısı: 3 ölü, 10 yaralı (Foto Galeri)

Suriye’nin Azez ilçesinde bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Saldırı sonucunda 3 kişinin hayatını kaybettiği, 10 …