Pazartesi, 26 Haziran 2017

Rusya ve Türkiye arasında “Suçluların İadesi Anlaşması” iki meclisten de geçti!

TBMM Genel Kurulu’nda görülen ‘Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu Arasında Cezai Konularda Karşılıklı Adli Yardımlaşma ve Suçluların İadesi Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı’ oylama sonucunda kabul edildi.

Anlaşmaya ilişkin yasanın oylamasına 211 milletvekili katıldı. Anlaşma, 209 oyla kabul edildi. Ret oyunun çıkmadığı oylamada iki milletvekili çekimser oy kullandı.

Bu anlaşmaya göre Rusya’ya karşı başta Çeçenistan’da olmak üzere bağımsızlık için savaşmış ya da İslami yaşantısını özgürce sürdürmek istediğinden dolayı Türkiye’ye kaçmış binlerce mültecinin teslim edilme riski ortaya çıktı. Rusya Türkiye’den talep etmek istediği kim varsa mahkemesinden gözaltı kararı çıkararak Türkiye’ye bildirecek ve teslim almış olacak.

İKİ ÜLKE ARASI ANLAŞMANIN KAPSAMI

Anlaşma, Türkiye ile Rusya arasında iki ülkenin de taraf olduğu 13 Aralık 1957 tarihli Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi ile 20 Nisan 1959 tarihli Ceza İşlerinde Karşılıklı Yardım Avrupa Sözleşmesi’nin taraflar arasında uygulanmasının kolaylaştırılmasını amaçlıyor. Anlaşmanın konusunu oluşturan adli meselelere ilişkin yürürlükte olan ya da kaldırılmış mevzuatlara ve adli yardımlara dair iki tarafın karşılıklı bilgi paylaşımı, belgelerin geçerliliği, gizlilik ve bilgi kullanımının kısıtlamaları, adli müzaheretten yararlanma, tebligat, tarafların ve tanıkların dinlenmesi, bilirkişi incelemesi yaptırılması ve belgelerin iletilmesi gibi işlemlerin yerine getirilmesi, tanık ve bilirkişilerin korunması ile tanık ve bilirkişilerin korunması ile suçluların iadesi düzenleniyor.

Söz konusu anlaşma 1 Aralık 2014 tarihinde Ankara’da Türkiye ve Rusya Adalet Bakanları tarafından imzalanmıştı. TBMM’de kabul edilen anlaşmanın Türkiye’deki iç hukuk süreci, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla tamamlanmış olacak.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

CIA, Gülen’in gizlice Türkiye’ye gönderilmesini mi konuştu?

Eski CIA Direktörü James Woolsey, ABD Başkanı Donald Trump’ın istifasını istediği eski Ulusal Güvenlik Danışmanı …

CIA’e yakın siteden NATO’ya sert eleştiri: “Taliban’ın kazanmasının sebebi işte bu”

CIA’e yakınlığıyla bilinen bir haber-analiz sitesi, Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi’nin ülkenin en önemli vilayet …