Çarşamba, 24 Mayıs 2017

Ruhani’den Körfez’e ilk ziyaret

İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin, bir günlük Körfez turu kapsamında Umman’ı ve Kuveyt’i ziyaret ettiği bildirildi.

Kuveyt’i ilk kez ziyaret eden Ruhani’nin, Yemen ve Suriye’deki savaş ve Körfez ile diyalog meselelerini masaya yatırdığı aktarıldı.

Umman’da Sultan Kâbus Bin Said ile bir araya gelen İran lideri, Suriye ve Yemen’deki savaşlar ile İran-Körfez diyalog sürecini görüştü.

Görüşmede, Tahran-Washington hattındaki gerilimi ve İran’ın balistik füze denemesinin de ele alındığı bildirildi.

Ruhani Körfez ziyareti öncesi basına yaptığı açıklamalarda, Körfez ülkeleriyle iyi ilişkileri istediğini, Yemen’deki durumu ve Tahran-Körfez diyalog meselesini gündeme getireceğini söylemişti.

Ruhani, bu ülkelerdeki temaslarının ardından aynı gün İran’a döndü.

Kuveytli Bakandan ”diyalog” mesajı

Kuveyt Dışişleri Bakanı Halid es-Sabah, Tahran yönetimiyle gergin ilişkilere sahip Suudi Arabistan’ın başını çektiği Körfez İşbirliği Konseyinin (KİK) “diyalog” mesajını İran’a iletmek üzere 25 Ocak’ta başkent Tahran’ı ziyaret ederek, Cumhurbaşkanı Ruhani ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile bir araya gelmişti.

İran-Körfez gerginliği

İran ile Suudi Arabistan’ın başını çektiği Körfez ülkeleri arasında ilişkilerde büyük sorunlar olduğu bilinmekte. Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) çatısı altında koordinasyon yürüten ülkelerdeki Sünni iktidarlar, Şii İran’ı ülkelerine en büyük ulusal güvenlik tehlikesi olarak görüyorlar.

KİK, İran’ı Arap ülkelerinin iç işlerine müdahale etmek ve Orta Doğu’da yayılmacı politika izlemekle suçlarken, Tahran yönetimi suçlamaların gerçeği yansıtmadığını savunuyor.

Suriye ve İran’daki savaşlarda bu iki taraf arasında bir vekâlet savaşı yürütülüyor.

Halkın çoğunluğunun Şiilerden oluşan Bahreyn’deki Sünni iktidar Arap Baharı’ndan sonra ülkede yaşanan ayaklanmalardan İran’ı sorumlu tutuyor.

Suudi Arabistan’da bir Şii din adamının idam edilmesi ve İran’daki Suudi temsilciliklerinin saldırıya uğramasından sonra iki taraf arasındaki ilişkiler kopma noktasına gelmiş ve bu krizden sonra Suudi Arabistan ve Bahreyn, Ocak 2016’da İran ile diplomatik ilişkilerini kesmişti.

Umman-İran ilişkileri

Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi’nin (KİK) diğer üyeleri olan Kuveyt, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri Suudi Arabistan ile dayanışmak amacıyla İran’daki temsilcilerini geri çağırmıştı. Saldırıyı kınamakla yetinen umman ise İran’daki temsilcisini geri çekmeyen konseyin tek ülkesi oldu.

Diğer KİK üyesi Umman ise Körfez ülkelerinin aksine İran’a karşı daha “ılımlı” politikalarıyla biliniyor. Sultan Kabus liderliğindeki Maskat yönetimi, İran ve ABD arasında nükleer meselenin çözümü konusunda da ara buluculuk yapmıştı.

Umman aynı zamanda Suudi Arabistan’ın 2015’te Yemen’deki İran yanlısı Husilere karşı başlattığı savaşa katılmamıştı.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Lübnanlı sunucudan Nasrallah’a dava

Lübnanlı program sunucusu “savaş suçu işlediği ve birçok Arap ülkesinde mezhepsel fitneye sebep” olduğu gerekçesiyle …

Afganistan’da Taliban’dan karakola operasyon

Afganistan’ın batısındaki Farah vilayetinde Taliban mensuplarının bir karakola gerçekleştirdikleri operasyonda Kabil hükümetine bağlı 8 polis …