Pazar, 25 Haziran 2017

PYD yöneticisi özel uçakla ABD’ye gitmiş

PKK’nın Suriye uzantısı olarak bilinen PYD’nin yetkilileri Moskova ve Washington tarafından ağırlanmaya devam ediyor. Suriye Demokratik Konseyi (PYD) Eş Başkanı İlham Ahmed’in, 17 Ocak’ta ABD’ye gittiği ve yaklaşık bir ay Washington’da kaldığı ortaya çıktı.

Trump, henüz başkanlık koltuğuna oturmamıştı

ABD’ye ziyaretini özel uçak ile gerçekleştirilen PYD yetkilisi Ahmed’in, ABD’ye ayak bastığı tarihte Donald Trump, henüz başkanlık koltuğuna oturmamıştı.

Neler konuşuldu?

ABD temaslarının sonuçlarını PKK’nın Suriye kanadı PYD yetkililerine 18 Şubat’ta ABD’nin askeri üssünün de bulunduğu Suriye’nin Haseke iline bağlı Rumeylan’da düzenlenen toplantıda anlattı.

”Cenevre’de politik muhatab” talebi

Ahmed’in, Washington’da Trump ekibiyle ve kongreden etkili isimlerle görüştüğü ve  Cenevre’de, politik bir muhatap olarak kabul edilme talebinin olduğu bildirildi.

ABD tarafının PYD’li yetkililere ”Önce IŞİD’e karşı savaş, sonra özerklik..” cevabını verdiği iddia ediliyor. Bilindiği gibi ABD ve Rusya tarafından üst düzey isimler, gerçekleştirilecek Rakka operasyonunda Türkiye’nin terör listesinde olan YPG/PYD güçlerinin kullanmak istediğini açıklamışlardı.

”Asker ve silah desteği vereceğiz”

Bu kapsamda PYD’li İlham Ahmed’e “Suriye’ye size destek olmak için daha çok asker göndereceğiz” sözünün verildiği, Haseke yakınlarındaki yeni üssüne daha çok asker gönderileceği ve Suriye Demokratik Güçleri adı altında YPG/PYD’ye silah desteğinin de devam edeceği bildirildi.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Lübnanlı sunucudan Nasrallah’a dava

Lübnanlı program sunucusu “savaş suçu işlediği ve birçok Arap ülkesinde mezhepsel fitneye sebep” olduğu gerekçesiyle …

Afganistan’da Taliban’dan karakola operasyon

Afganistan’ın batısındaki Farah vilayetinde Taliban mensuplarının bir karakola gerçekleştirdikleri operasyonda Kabil hükümetine bağlı 8 polis …