Pazar, 25 Haziran 2017

Makdisi: “Dillerinizi Müslümanları öldürmeye teşvikten tutun”

Özellikle Suriye’de geniş bir kesim tarafından takip edilen Ebu Muhammed El-Makdisi, Liva Aksa olayı hakkında kısa bir açıklama yaptı. Bu açıklaması Liva Aksa’nın esir aldığı muhalifleri katletmesinden önce yapıldı. Tahrir Şam şeri kadılarından Ebu Abdullah eş-Şami de Makdisi’nin Liva Aksa açıklaması için “Şeyh olayları yanlış taraflardan dinleyerek açıklamalarda bulunmakta ve bundan dolayı bu açıklamalar sahayla örtüşmemekte” dedi. Makdisi’nin açıklamasını ilginize sunuyoruz:

* * *

Livaul-Aksa ile Heyet arasındaki fitnede, ‘Hariciler’ ya da ‘Sahveler’ adı altında öldürmeye ve yok etmeye teşvik edenler, hatta esirleri ve yaralıları bile öldürmeye yönlendirenler; bu her iki kesim de kanın akıtılmasına ortaktırlar. Birçok insanda, kendilerini kanlardan koruyacak takvaya ve dine bağlılık yoktur. Bunlar icramda ve Haricilikte önderler olmaya yatkın topluluklardır. Hatta koşullar el verdiğinde tağutlardan bile olabilirler, ancak imkânlar buna elverişli değildir. Bu kimseler Müslümanların kanlarına aldırış etmemektedirler. Bu konuda aşırıya gitmenin büyüklüğünü bilmemektedirler.

Eğer kan akıtmaya güçleri yeterse, neler yaparlar. Eğer kavrayıp fıkhetseler, kanların korunmasına çağırırlar, fitnenin fitilinin sönmesi için sakinleştirmeye ve çözümler üretmeye çalışırlardı.

Ya da en azından alimlerimizin sahabeler arasında cereyan eden olaylar hakkında söylediklerini söylerlerdi: “Bu Allah’ın kılıçlarımızı salim tuttuğu bir fitnedir. Allahu Teâlâ’dan dillerimizi de bundan salim tutmasını istiyoruz.” Allah’ım, mücahidlerin kanlarını koru. Onların silahlarını, kendi düşmanlarına ve senin düşmanlarına yönelt. Ey alemlerin rabbi.

Ebu Muhammed el-Makdisi

Mütercim: Muhammed Atta

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …