Pazar, 25 Haziran 2017

“Liva Aksa’nın harici akidesi ve olayların seyri” – Muhammed Atta

Suriye sahasından analizler yapan mütercim – yazar Muhammed Atta, Liva Aksa’nın akidesi ve çatışmaların seyri hakkında sosyal medyada paylaşım yaptı. Küresel Analiz olarak ilgilinize sunuyoruz:

* * *

Tahriruş-Şam ile Livaul-Aksa arasında cereyan eden çatışmalar hakkında birkaç yorumda bulunmak istiyorum. Çatışma öncesinde Livaul-Aksa’nın şer’ileri ile Tahriruş-Şam’ın şer’ileri 6 saate yakın görüşmelerde bulunmuştur. Görüşme kayıt altına alınmak istenilmiş, ancak Livaul-Aksa kayıt yapılmasını kabul etmemiştir. Livaul-Aksa sözcüsü Ebu Abdullah Gazzavi Devle cemaatine (IŞİD) bağlı olmadıklarını, haricilikten ve Müslümanları tekfirden uzak olduğunu yeminle belirttikten sonra; Tahriruş-Şam’ı tekfir ettikleri hakkında sorulduğunda, bunda duraksadıklarını açıkladı.

Ebu Cabir hakkında sorulduğunda ise, onun kafir ve mürted olduğunu, aynı şekilde Ahrar, Zenki ve Ceyşus-sunne’nin de mürted oldukları birkaç kez üstüne basarak ısrarla belirtti. Delili sorulduğunda ise, birşey söyleyemeyip bu konuda ictihadda bulunduğu söylemiştir.

Lİvaul-Aksa’dan üç husus talep edilmiştir:

1- Devle’ye (IŞİD’e)  bağlı olmadıklarını resmi bir beyan ile açıklamaları.

2- Müslümanları tekfirde ve öldürmede Harici mezhebi üzere olmadıklarını ilan etmeleri

3- Sahadaki herhangi bir kadıya mahkeme olunmaları.

Zorlamalarla bir ve ikinci maddeyi kabul etseler de 3. maddeyi kabul etmeyip, sahada güvenebilecekleri bir kadı bulunmadığını söylemişlerdir . (Çok fazla detaylara girmek istemiyorum) Ertesi gün 3 intihar saldırısı gerçekleştirerek tavırlarını net bir şekilde ortaya koydular. Devle cemaatinde olduğu gibi bunların da arasında aldatılan cahiller olsada, şu anda yürütülen savaş Haricilere karşı yürütülen bir savaştır. Zira bu tür nedenlerden ötürü Cundul-Aksa’dan ciddi ayrılmalar yaşanmıştır. Geriye kalanlar ise Harici zihniyetli bir azınlıktır. Düzenledikleri intihar saldırılarının birisinin Türkistan cemaatini hedef almasının ise hiçbir açıklayıcı yönü bulunmamaktadır.

Sahadaki Amerikan uşaklarının tasfiyesinden sonra Haricilerin üzerine gidilmesi ,Tahriruş-Şam için iyi bir başlangıç olarak gözükmekte. Allahu teala’dan, mücahidlere rüşdü ilham etmesini, fitnelerden korumasını ve saflarını Sıratı-mustakim üzere birleştirmesini diliyorum.

Cundul-Aksa’da yaşanan büyük ayrılıklardan sonra, geriye kalanlar kendilerini feshederek Livaul-Aksa cemaatini kurmuşlardır. Şu an Livaul-Aksa’da bulunanlar, hiçbir zaman Fethuş-Şam’a bey’at etmeyen Devle zihniyetli Haricilerdir.

Hadislerde de belirtildiği üzere Haricilerin en belirgin iki özelliği; Müslümanları tekfir etmeleri ve katletmeleridir. Günahlardan ötürü tekfir etmelerinin açıklaması ise; küfre düşürmeyen günahlar sebebiyle Müslümanları tekfir etmeleridir. Günümüz Haricileri günahtan ötürü tekfir etmediklerini söylemekle birlikte, küfür derecesine varmayan günahlarla tekfirde bulunurlar.

Muhammed Atta

Küresel Analiz / Özel Haber

-IŞİD örgütüne bağlı Liva Aksa, muhaliflerden 150’den fazla esiri infaz etti

http://kureselanaliz.com/2017/02/isid-orgutune-bagli-liva-aksa-muhaliflerden-150den-fazla-esiri-infaz-etti/

-Livaul-Aksa ile yürütülen savaşla ilgili Dr. Abdullah Muhaysini’nin açıklaması

http://kureselanaliz.com/2017/02/livaul-aksa-ile-yurutulen-savasla-ilgili-dr-abdullah-muhaysininin-aciklamasi/

-Tahrir Şam şerisi Ebu Abdullah eş-Şami’den Liva Aksa olayları hakkında açıklama

http://kureselanaliz.com/2017/02/tahrir-sam-serisi-ebu-abdullah-es-samiden-liva-aksa-olaylari-hakkinda-aciklama/

-Tahrir Şam’la çatışmalara başlayan Cundu’l Aksa mı, Liva Aksa mı?

http://kureselanaliz.com/2017/02/tahrir-samla-catismalara-baslayan-cundul-aksa-mi-liva-aksa-mi/

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …