Çarşamba, 24 Mayıs 2017

Japonya’nın kuzeyinde yer alan Rusya’nın Sahalin adasında IŞİD operasyonu

Rusya’nın Sahalin adasında IŞİD’e katılmak üzere Suriye’ye gitmeye çalışan bir grup göçmen tutuklandı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), ülkenin doğu kıyısındaki Sahalin adasında IŞİD’e katılmak üzere Suriye’ye gitmeye çalışan Orta Asyalı dört kişilik bir göçmen grubunun tutuklandığını açıkladı.

Federal Güvenlik Servisi tarafından yapılan açıklamada, “Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin Sahalin sınır birlikleri, FSB bölge idaresi çalışanları ile birlikte, grubun bir üyesinin ideolojik etkisiyle, üçüncü ülkeler üzerinden Suriye’ye giderek IŞİD’in faaliyetlerine katılmak isteyen Orta Asyalı bir grup göçmeni tutukladı” denildi.

Açıklamada, tüm göçmenlerin uzun süredir kaçak olarak Rusya’da bulundukları, aralarındaki bir kişi hakkında Sahalin’de yasadışı yollardan sınırı geçtiği ve rüşvet teşebbüsünde bulunduğu gerekçesiyle dava açıldığı, bu kişinin Özbekistan güvenlik güçleri tarafından aşırıcılık faaliyetlerinde ve para karşılığı suç faaliyetlerine bulunmaktan arandığı aktarıldı.

Açıklamada ayrıca, tutuklanan dört göçmenin mahkeme kararıyla Rusya’ya girişleri yasaklanarak memleketlerine geri gönderildiği ve gerekli işlemlerin yapılması için oradaki güvenlik yetkililerine teslim edildiği ifade edildi.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …