Pazar, 25 Haziran 2017

IŞİD’in kalesi Rakka’ya saldırı için Erdoğan’dan ABD’ye koalisyon çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IŞİD örgütünün üssü konumunda olan Rakka’ya yapılacak operasyon için “ABD önderliğindeki koalisyon güçleri ile ortak hareket etmek istediklerini” açıkladı.

Bahreyn ziyareti sırasında düzenlenen bir basın toplantısı sırasında konuşan Erdoğan, konu ile ilgili şunları söyledi:

“Bizim attığımız adım bir hedefe kilitlenmiştir. Ondan sonra doğuya yönelerek Menbiç ve Rakka’da eğer koalisyon güçleri ile müşterek adımı atarsak, bu müşterek adımla birlikte de oradaki belirli bir hedef- ki o da terörden arındırılmış bir güvenli bölge hedefidir- terörden arındırılmış bu güvenli bölgeye, özellikle ağırlıklı olarak Arap kardeşlerimiz, Türkmenler yerleşme imkanını bulacaktır.”

ABD Başkanı Donald Trump’ın da üzerinde durduğu “Suriye’de güvenli bölge oluşturma” konusuna da değinen Erdoğan, “Hedefimiz, burada en az 4-5 bin kilometrekarelik bir alanı, terörden arındırılmış, güvenli bölge haline getirmektir” dedi.

Erdoğan, Ekim ayında yaptığı açıklamada, bir önceki başkan Obama’ya, Menbiç ve Rakka’ya birlikte operasyon düzenlemeyi önermişti.

Kasım ayı içinde Suriye’nin kuzeyindeki Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, YPG’nin Suriye Demokratik Güçleri çatısı altında Rakka harekâtına katılacağını söylemişti.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bolu Cezaevinde akıl almaz uygulama

28 Şubat sürecinin mağdur ettiği Müslüman tutsakların bir kısmına da ‘evsahipliği’ yapan Bolu F Tipi …