Cumartesi, 24 Haziran 2017

IŞİD’den El Bab’daki unsurlarına son talimat: “Sonuna kadar çarpışın”

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, istihbarat birimlerinin IŞİD’in yeni Rakka valisi tarafından El Bab’daki militanlara gönderdiği mesajı ele geçirdiğini bildirdi. Selvi, mesajda, “Dayanın, ölün, sonuna kadar çarpışın, orayı vermeyin” denildiğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Hem sahada hem masada olacağız’ sözünün aslında bir şifre olduğunu iddia eden Selvi, bunun Başika Üssü ile Irak’ta, Fırat Kalkanı operasyonuyla Suriye’de uygulamaya konulduğunu belirtti. Ancak Türkiye Başika üssünden çıkacağını Irak yönetimine geçtiğimiz aylarda bildirmişti.

Selvi, “O nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın El Bab operasyonundan sonra Suriye’den çekilmeyeceğimizi, sırada Menbiç ve Rakka operasyonunun bulunduğunu açıklaması bu stratejinin bir parçası” dedi.

El Bab’da hafta sonu itibariyle şehir savaşı yaşandığını ifade eden Selvi, “DAEŞ (IŞİD), El Bab’dan çekilmiyor. İstihbarat birimlerimiz, 10 Şubat Cuma günü DAEŞ’in yeni Rakka valisi tarafından El Bab’daki militanlara gönderdiği mesajı ele geçirdi. Mesajda, ‘Dayanın, ölün, sonuna kadar çarpışın, orayı vermeyin’ deniliyor. El Bab’da 20’si yabancı olmak üzere 80-100 militanı kalan DAEŞ, direniyor” diye yazdı.

El Bab, IŞİD’den temizlenirken bölgede Türkiye ile Rusya’nın çabalarıyla tampon hat kurulduğunu aktaran Selvi, ÖSO ile Esed ordusunun karşı karşıya getirilmeyeceğini, Kıbrıs’taki yeşil hatta benzer bir tampon hat olacağını ifade etti.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …