Cuma, 26 Mayıs 2017

IŞİD ve Esed’den kaçan aileler Muhaliflere sığınıyor

Esed rejiminin Halep’in kuzeydoğusunda yer alan ve IŞİD’in kontrolünde bulunan bazı bölgeleri ele geçirmesinin ardından bu bölgelerde yaşayan yüzlerce aile evlerini terk ederek muhaliflerin kontrolündeki bölgelere sığınıyor.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, Suriye’de Halep iline bağlı El Bab’ın doğusunda IŞİD’in kayda değer bir direniş göstermeden Beşşar Esed ve destekçisi yabancı güçlere bıraktığı köylerde yaşayan yüzlerce aile kendileri için daha güvenli gördükleri El Bab çevresindeki muhalif bölgelere göç ediyor.

Halk Muhaliflerin kontrolünde olan bölgelere göç ediyor

El Bab’ın doğu kesimlerinde rejim güçlerinin IŞİD’den aldığı Cub Sultan, Zarur, Cub el Hafi ve Nebete Kebir köyünden kaçan aileler, ilçenin kuzeyindeki Susyan ve Susanbat köylerine gelmeye devam ediyor.

Göç esnasında bazı aileler geçimlerini sağladıkları küçükbaş hayvanları da yanlarında getiriyor.

Rejim ile IŞİD aynı amaca hizmet ediyor

Zarur köyünde yaşayan, IŞİD ve rejimden kaçan Hüseyin Ramazan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Rejim ile IŞİD aynı amaca hizmet ediyor. Bizi canlı kalkan olarak kullanan ve köyden çıkmamıza izin vermeyen IŞİD, köyümüzü çatışmadan rejime teslim etti.” dedi.

”Esed’in zulmünden kaçtık”

Ramazan, muhaliflerin elinde bulunan bölgelerin daha güvenli olduğu için Beşşar Esed rejiminin zulmünden kaçtıklarını söyledi.

Ailesiyle birlikte bölgeden çıkarken örgütün kendilerine ateş açtığını belirten Ramazan, gece karanlığından yararlanarak muhalif bölgelere ulaştıklarını ifade etti.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …