Pazar, 25 Haziran 2017

İlmi çalışmalar ile tanınan Recep Baltacı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı

Yaklaşık 11 aydır tutuklu yargılanan Siraç Vakfı hocası Recep Baltacı’nın bu sabahki duruşmasından da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Beşi tutuklu üçü denetimli serbestlikle devam eden yargılamada böylece tutuklu yargılanan Müslümanlar da tutuksuz yargılanmaya devam edecek. İlmi çalışmalar ve insani yardımla tanınan Recep Baltacı’nın tutuksuz yargılanması, bu kadar geç de olsa en azından bir nebze mağduriyetini gidermiş oldu.

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Adana’da çeşitli derneklerde ilmi çalışmalar yapan ve mültecilere yönelik insani yardım çalışmalarında bulunan çok sayıda Müslümanın evine Nisan 2016’da baskın yapmıştı. Medyaya “El Nusra Operasyonu” olarak verilen operasyonda Adana’da insani yardım çalışmaları ve ilmi sohbetler yapan Siraç Vakfı’nın hocası ve üyeleri gözaltına alınmıştı.

Adana Emniyet’inin yayınladığı “suç” unsuru olan ev baskınında ele geçirilen malzemeler ise operasyonun 28 Şubat zamanını aratmadığını gösterdi. 11 Müslümanın evinde bulunan bir adet ruhsatlı pompalı av tüfeği, 5 bilgisayar, 3 adet bandrollü yasal olarak satılan kitap suç unsuru olarak sergilendi. Dahası İslami hediyelik eşya olarak satılan 3 adet yeşil tevhid yazılı şapka ve hediyelik İslami tshirtler de suç unsuru olarak görülüp teşhir edildi.

Emniyet’in son zamanlarda DEAŞ’a muhalif Müslüman grupları gözaltına alırken “Nusra operasyonu” demesi dikkat çekiyor. Suriye’de Esed rejimine ve DEAŞ’a karşı savaşan Muhalif gruplardan sadece El Nusra Cephesi Türkiye’de terör örgütü olarak görülüyor. Bu  nedenle çeşitli vakıf ve derneklerde Suriye’de mazlum halkı savunan Müslümanlar gözaltına alınırken “Nusra operasyonu” etiketi kullanılıyor. Bununla birlikte El Nusra Cephesi isimli örgüt Suriye’de kendini feshettiğinden dolayı böyle bir örgüt şu an Suriye’de yada başka bir ülkede mevcut bulunmuyor.

Küresel Analiz / Özel Haber

 

BU HABERLER DE VAR!

CIA, Gülen’in gizlice Türkiye’ye gönderilmesini mi konuştu?

Eski CIA Direktörü James Woolsey, ABD Başkanı Donald Trump’ın istifasını istediği eski Ulusal Güvenlik Danışmanı …

Kuşadası’nda göçmenleri taşıyan bot battı: 11 ölü

Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıklarında yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmeye çalışanları taşıyan lastik botun batması …