Cumartesi, 24 Haziran 2017

Fransa’da eylem yapacağı şüphesi olan 3 Müslüman gözaltına alındı

Fransa’da terör saldırısı planladıkları gerekçesiyle 3 şüpheli gözaltına alındı. Clermont-Ferrand ve Marsilya kentleri ile Paris’in güneyinde üç şüpheli yakalandı.

BFM televizyon kanalı, terörle mücadele polisinin, Clermont-Ferrand ve  Marsilya kentleri ile Paris’in güneyinde düzenlediği operasyonlarda üç şüphelinin  gözaltına alındığını duyurdu.

İç İstihbarat Servisi yetkililerine dayandırılarak verilen haberde,  gözaltına alınan üç zanlının uzun bir süredir izlendiği belirtilerek, bu  kişilerin saldırı hazırlığında artık son aşamaya geldikleri şüphesiyle operasyon  için düğmeye basıldığı kaydedildi.

Zanlıların, Suriye ve Irak sınırında IŞİD saflarında  savaşırken, kısa bir süre önce öldürülen Raşit Kasım isimli Fransız vatandaşıyla  daha önce temas içinde oldukları tahmin ediliyor ancak herhangi bir kanıt bulunabilmiş değil.

Fransa’da 13 Kasım 2015’te, başkent Paris’te 6 farklı noktaya  düzenlenen terör saldırısında 130 kişinin ölümünden sonra ülkede olağanüstü hal  ilan edilmişti.

Geçen yıl Nice kentinde 14 Temmuz’da düzenlenen terör saldırısında 86  kişinin hayatını kaybetmesinin ardından,  olağanüstü halin uzatılması  kararlaştırılmıştı.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Londra saldırganı Khalid Massod hakkında bilgiler açıklandı

Londra’da 5 kişinin öldüğü, 7’si ağır 29 kişininse yaralandığı terör saldırısını gerçekleştiren Masood’u komşuları ‘sakin’ …

İngiltere ve Almanya savunma paktına hazırlanıyor

İngiltere ve Almanya’nın Brexit sonrası döneme yönelik bir savunma paktı yapmaya hazırlandığı ileri sürüldü. İngiltere …