Pazartesi, 26 Haziran 2017

FETÖ, 151 ABD’li vekili bedava Türkiye turuna götürmüş

ABD’de yayımlanan Kamu Entegrasyon Merkezinin (CPI) makalesi, FETÖ’nün 2006-2015 yılları arasında 29 farklı eyalette görev yapan 151 ABD’li milletvekilini ücretsiz olarak Türkiye gezisine götürdüğünü ortaya çıkardı.

151 ABD’li vekili ”Türkiye gezisine” götürmüşler

Uzun bir araştırma sonucunda ortaya çıkan makalede, 10 yıllık dönemde FETÖ’nün ABD’deki dernek ve vakıfları tarafından finanse edilen çok sayıdaki “Türkiye gezisine” götürülen vekillerin sayısının 151 olduğu bilgisi yer aldı.

Makalede, 29 farklı eyaletteki eyalet senatosu veya temsilciler meclislerinde görev yapan yerel politikacıları ücretsiz olarak bu seyahatlere götüren FETÖ’nün, daha sonra bu kişilerin siyasi karar alma süreçlerinde kendi lehine adımlar atması içinde uğraş verdiği belirtildi.

Makalede, en yaygın FETÖ okullarının bulunduğu eyalet olan Teksas’ta görev yapan en az 10 vekilin bu gezilere götürüldüğü ve bunların 4’ünün eğitim komisyonlarında yer aldığı hatırlatıldı.

Kamu Entegrasyon Merkezinin makalesinde, çok sayıda vekilin ismi zikredilerek FETÖ kurumları vasıtasıyla Türkiye’ye ne zaman gittikleri ve daha sonra ne tür görevler aldıkları aktarıldı.

”Onlar herhangi bir lobi veya siyasi operasyon gibi çalışıyorlar. Bunu da kendi amaçlarını gerçekleştirmek için yapıyorlar.”

Makalede, ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey’nin, “Onlar herhangi bir lobi veya siyasi operasyon gibi çalışıyorlar. Bunu da kendi amaçlarını gerçekleştirmek için yapıyorlar.” sözlerine de yer verildi.

Bu bağlamda örnekler verilen makalede, 2011 yılında Illinois Temsilciler Meclisinde kabul edilen ve FETÖ elebaşı Gülen’den “küresel barış ve anlayışın yayılmasına ilham verici katkılar yapan biri” diye bahsedilen bir karara atıf yapıldı. Hemen ardından 2008-2012 yıllarında Illinois vekillerini Türkiye’ye götüren en az 32 gezinin gerçekleştirildiği bilgisi paylaşıldı.

Kongre üyelerine 200 ‘gezi’

Öte yandan 29 Ekim 2015’te Amerikan USA Today gazetesinde yayımlanan bir habere göre, FETÖ’nün 2008-2015 yıllarında ABD Kongre üyelerini ücretsiz olarak Türkiye’ye götürdüğü en az 200 gezi düzenlediği bildirilmişti.

Maliyet 800 bin dolar

USA Today’in haberinde bu gezilerin toplam maliyetinin 800 bin doları bulduğu, bu paranın kaynağının bilinmediği çünkü gezileri düzenleyen FETÖ kurumlarının vergi dönemindeki beyanlarında bu seyahat harcamalarını göstermedikleri belirtilmişti.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

CIA, Gülen’in gizlice Türkiye’ye gönderilmesini mi konuştu?

Eski CIA Direktörü James Woolsey, ABD Başkanı Donald Trump’ın istifasını istediği eski Ulusal Güvenlik Danışmanı …

Kuşadası’nda göçmenleri taşıyan bot battı: 11 ölü

Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıklarında yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmeye çalışanları taşıyan lastik botun batması …