Pazar, 25 Haziran 2017

Cundul Aksa’dan ayrılan Liva Aksa’ya Tahrir Şam ve Ahrar Şam neden operasyon başlattı?

Kuzey Hama’da örgütlenen Liva Aksa’ya karşı Tahrir Şam, Feylaku’ş Şam, Ahraru’ş Şam’ın operasyon başlattığı bildiriliyor.

Birkaç ay önce Ahrar Şam ile Cundul Aksa çatışmış; 300 esir ve onlarca kaybın olduğu savaş, Şam’ın Fethi Cephesi’nin araya girmesiyle sonlanmıştı. Cund’ul Aksa’dan beyat alan Şam’ın Fethi Cephesi, birkaç ay sonra Cundul Aksa’ya bağlı bazı grupların sözünde durmaması nedeniyle örgüt ile arasındaki bağı kopardığını duyurmuştu.

Şam’ın Fethi Cephesi ile bağın kopmasının ardından Cund’ul Aksa birkaç parçaya bölündü. 1. grup, Cezravi liderliğinde Şam’ın Fethi Cephesi’ne beyatlı Cund’ul Melahime, 2. grup Türkistan İslâm Cemaatine katıldı. 3. grup ise nötr kaldı. Bunun dışında bağımsız kalanlar da bulunmaktalar.

3. grubun başında Ebu Abdul Vekil var. Grup Hama kuzeyinde etkin. Kendilerine Liva Aksa/Aksa Tugayı diyerek bağımsız olduklarını duyurdular. Bağımsız olduklarını ve tarafsızlıklarını ilan ettikleri beyanat:

Cundul Aksa’daki aşırıları da barındıran grup Liva Aksa’yı kurduktan sonra, Cundul Aksa’nın son operasyonlarda Hama’nın kuzeyinde ele geçirdiği iki bölgenin kendilerine verilmesini istedi. Daha sonra Hama’nın kuzeyindeki Morek’i merkez edinen Liva Aksa, çevredeki ÖSO (Ceyş’ül Nasr, Ceyş’ül İzze, Merkez Tümen) kasabalarını kuşattı ve sonra saldırdı. Tutuklamalar gerçekleştirdi. Silah depolarına el koydu. Diğer gruplardan destek gelmesin diye yollara barikatlar koydu:

Tahrir’uş Şam, Feylak’uş Şam ve Ahrar’a bağlı İman Tugayı, duruma el koydu. Hama kuzeyi/İdlib güneyindeki Liva Aksa’nın makarlarını kuşattı.

Bazı sosyal medya hesapları Liva Aksa’yı Cundul Aksa’nın devamı olarak göstermeye çalışsa da, Cundul Aksa’nın genel komutanları hala Şam’ın Fethi Cephesi’nin katıldığı Tahrir Şam ile hareket ediyor. Diğer bir kısmı ise bağımsız kaldı.

Liva Aksa’nın lider kadrosunun IŞİD tarafından yönlendirildiği iddia ediliyor. Nitekim Tahrir Şam şerilerinden Abdulmelik Şami Liva Aksa için “IŞİD’in kolu” dedi.

Liva Aksa’ya operasyona Makdisi ise yapılan bu operasyona tepki gösterdi. “Önce kafirlerden başlayın, kardeşlerinizden değil” diyerek eleştirdi. “Hiç Tahrir Şam’ın yaptığı ilk amelin Ahraruş Şam’ın yapmaya çalışıp başaramadığı şey olması makul mudur?” diyerek operasyonu kınadı.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Küresel Analiz / Özel Haber

 

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …