Çarşamba, 28 Haziran 2017

BM, Sudan’da kıtlık ilan etti

Birleşmiş Milletler, Güney Sudan’ın belli bölgelerinde kıtlık ilan etti. Dünyanın herhangi bir bölgesinde daha önce kıtlık 6 yıl önce ilan edilmişti.

BM’ye göre Afrika’nın belirli bölgelerinde de kıtlık ihtimali var. Nijerya’nun kuzeydoğusu, Somali ve Yemen’de de kıtlık olabileceğine ilişkin uyarılar var.

Güney Sudan’da açlıktan ölümler var!

BM kuruluşları, Güney Sudan’da 100 bin kişinin açlık nedeniyle hayatını kaybettiğini, 1 milyon kişinin de kıtlığın eşiğinde olduğunu açıkladı. Bu rakamlara göre Güney Sudan, şu an dünyadaki en acil gıda sorunu yaşayan bölge.

Acil gıda, tarım ve beslenme ihtiyacı 

BM ayrıca Güney Sudan’ın nüfusunun yüzde 40’ının oluşturan 4,9 milyon kişinin “acil gıda, tarım ve beslenme ihtiyacı içinde olduğunu” söylüyor.

Hayatta kalma mücadelesi

BM Gıda ve Tarım Örgütü Güney Sudan temsilcisi Serge Tissot, “Pek çok aile hayatta kalmak için tüm imkanlarını tükettiler” diyor.

Güney Sudan’da kıtlık olduğunu duyuran BM, kıtlığın en temel sebebinin ise çatışmalar olduğunu, ülkenin 2013’ten beri savaşta ve 3 milyondan fazla insanın evlerinden kaçmak zorunda kaldığını bildiriyor.

UNICEF: 1,4 milyon çocuk açlıktan ölebilir

BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF ise, Nijerya, Somali, Güney Sudan ve Yemen’deki 1,4 milyon çocuğun açlıktan ölüm riski taşıdığı uyarısında bulunuyor.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Arakanlı müslümanlar için 3,2 milyon dolarlık yardım çağrısı

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), Arakan’dan Bangladeş’e iltica eden Arakanlı müslümanların ihtiyaçlarının karşılanması …

Batı Afrika’da El Kaide’nin birleşme hamlesi

Geçtiğimiz ay Ensar Din “El Kaide’nin Sahra kolu”, El Murabitun hareketi ve Macina ketibesi Nusret …