Pazar, 25 Haziran 2017

Barzani: ”HDP’li vekiller serbest bırakılsın”

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani bu hafta sonu Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaretten önce bazı açıklamalar yaptı.

”HDP’liler serbest bırakılsın” talebi

Barzani, yaptığı açıklamalarda tutuklu HDP milletvekillerinin serbest bırakılmasını talep etti ve ”Barış süreci için HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve diğer vekillerin serbest bırakılması gerek.” ifadelerini kullandı.

Alman basınına konuşan Barzani, Irak – Suriye sınırı hakkında ve tutuklu HDP’li milletvekilleri hakkında açıklamalar yaptı.

”Irak – Suriye sınırının anlamı yok”

Barzani, Irak ve Suriye’nin sınırlarının anlamsız hale geldiğini de belirterek, “Artık Suriye ve Irak’ta nasıl birleşik bir ülkeden söz edebiliriz? Siyasetçilerin büyük çoğunluğu, bu iki ülkenin resmi sınırlarının hiçbir anlamının kalmadığını, bunun geçmişte kaldığını biliyor. Irak’ın güçlü bir merkezi yönetiminin olduğu dönemler eskide kaldı” diye konuştu.

”Demirtaş ve diğerleri serbest kalmalı”

Barzani açıklamasına şöyle son verdi: “Erdoğan güçlü bir duruş sergileyerek, Kürtlerle Türkleri barış süreciyle birleştirmeye çalışan tek siyasetçi olmak istedi. Ancak, maalesef Türkiye’de yeni gelişmeler ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan cesur bir siyasetçi. Barış süreci için HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve diğer milletvekillerinin serbest kalması gerekir.”

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

CIA, Gülen’in gizlice Türkiye’ye gönderilmesini mi konuştu?

Eski CIA Direktörü James Woolsey, ABD Başkanı Donald Trump’ın istifasını istediği eski Ulusal Güvenlik Danışmanı …

Kuşadası’nda göçmenleri taşıyan bot battı: 11 ölü

Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıklarında yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmeye çalışanları taşıyan lastik botun batması …