Pazar, 25 Haziran 2017

Barzani: ”Beşika kampı Şii Irak ordusu için kullanılacak”

Irak’ta Şii hükumetin baskı altına aldığı Sünni Arapların eğitilmesi ve ülkede söz sahibi olmaları için Peşmerge bölgesinde açılan Beşika Kampı’nın Şii Irak ordusuna kaldığı bildirildi.

Haşdi Şabi’ye katıldılar

Kampta şuana kadar eğitilen Sünnilerin de Şii örgüt Haşdi Şabi’ye katıldığı ifade ediliyor.

Başbakan Binali Yıldırım ile 53. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı kapsamında bir araya gelen Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, görüşmenin ardından Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı. Barzani, Başika kampının yerinde kalacağına dair mesaj verdi. Başika Kampı’nın ilk olarak Irak güçlerinin IŞİD’e karşı eğitimi için düşünüldüğünü belirten Barzani, “Bu konu sayın aslında Başbakan’ın Bağdat ve Erbil ziyaretleri sırasında çözümlendi” şekinde konuştu.

IŞİD’le mücadelenin devam edeceğini vurgulayan Barzani, süreçte yürütülen çalışmalara dikkat çekerek, koalisyon güçlerine teşekkür etti.

Barzani, Suriyeli peşmergelerin Suriye’ye girmesi konusundaki çağrıları nasıl değerlendirdiği sorusu üzerine, PYD dışındaki Suriyeli Kürtlerin zaten kendi bölgelerinde olmaya hakları olduğunu işaret ederek, “Bu konuyu bugün ele almadık. Söz konusu olan zaten Suriyeli Kürtlerin peşmerge güçleri. Yani zaten onların orada olmaya hakkı var ve oraya geri dönmelerine destek vereceğiz” diye konuştu.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Lübnanlı sunucudan Nasrallah’a dava

Lübnanlı program sunucusu “savaş suçu işlediği ve birçok Arap ülkesinde mezhepsel fitneye sebep” olduğu gerekçesiyle …

Afganistan’da Taliban’dan karakola operasyon

Afganistan’ın batısındaki Farah vilayetinde Taliban mensuplarının bir karakola gerçekleştirdikleri operasyonda Kabil hükümetine bağlı 8 polis …