Pazar, 25 Haziran 2017

Astana müzekerecisi Alluş’tan Şam’ın Fethi Cephesi’ne ağır ithamlar

Esed’le Astana’da masaya oturan Muhammed Alluş, kendisini fesheden Şam’ın Fethi Cephesi’ne ithamlarda bulundu.

Fetih Medya’nın haberine göre, Rusya’nın garantörlüğünde sözde “barış ve ateşkes” sağlayacağı söylenen Astana görüşmelerinin sözde “muhalif” temsilcisi Muhammed Alluş, Twitter üzerinde Şam’ın Fethi Cephesi’ne saldırdı. Şam’ın Fethi Cephesi oluşumu ise Tahrir Şam’a katılarak kendini feshettiğini açıklamıştı. Buna rağmen Alluş’un Tahrir Şam yerine şu an olmayan bir örgütü eleştirmesi, aslında Tahrir Şam’ı eleştirmeye cesaret edememe olarak yorumlandı.

Alluş barış görüşmeleriyle Halep’in düştüğünü görmezden gelerek, Şam’ın Fethi Cephesi hakkında “Astana’yı kabul etmeyenler ve katılanlara saldıranlar, karargahlarına ve silahlarına el koyanlar, rejime karşı bir kurşun bile sıkmadı.” ifadelerini kullandı.

Şam’ın Fethi Cephesi’ni rejime karşı savaşmamakla suçlayan Alluş, kendilerinin de ateşkese bağlı kaldıklarını vurguladı. Aynı anda hem Şam’ın Fethi Cephesi’ni rejime karşı savaşmamak, hemde kendilerinin ateşkese bağlı kaldıklarını söylemesi, sözlerinde “tezat ve belirsizlik” olarak yorumlandı.

Öte yandan, Astana görüşmeleri ve dökülen kanları unutarak peşinden koştuğu “siyasi çözüm” söylemlerini hak olarak niteleyen Alluş, İslami medyayı olayları saptırmakla suçladı.

Alluş ilk başta katılmayacağını iddia etse de daha sonra yeniden Astana’ya katılmış ve Esed’le masaya oturmuştu. Esed rejiminin temsilcileri ise Alluş ekibini terörist olarak itham ederek hakaretlerde bulunmuştu. Muhaliflerin elindeki İdlib’te de Alluş’un Astana’ya katılması protesto edilmişti:

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …