Salı, 23 Mayıs 2017

Ankara’da Hz. Ali için ”kutlu doğum” haftası düzenlenecek

İzmir’de bir cemevi derneğini ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, cemevlerinin Ali’nin (Allah O’ndan razı olsun) doğum günü olarak kabul ettiği 21 Mart tarihinde yapılacak kutlamaların Ankara’da yapılacağını açıkladı.

Hz. Ali’nin ”Kutlu Doğum” töreni Ankara’da düzenlenecek

Başbakan yardımcısı Kurtulmuş açıklamalarına, “Allah nasip ederse Türkiye’de 1980 darbesinden bu yana bir türlü yapılmayan, yasaklanmış gibi olan Hazreti Ali’nin doğum günü olan 21 Mart kutlamasını Ankara’da yapacağız. Bu anlamda Alevi kardeşlerimizle, yurttaşlarımızla devletin yeniden barışması anlamında olan bir tören olacaktır.” şeklinde devam etti.

İslam’da aslı var mı?

Başbakan Yardımcısı bu açıklamayı yapsa da ”kutlu doğum” adıyla düzenlenen ve sözde Allah Rasulü’nün (sallallahu aleyhi ve sellem) doğumunun kutlandığı törenler dahi İslam alimleri tarafından bid’at kabul ediliyor. Mezhepsel bir tören olarak ”Hz. Ali’nin doğum günü” kapsamında yapılacak olan törenler de aynı kapsamda değerlendiriliyor. (Detaylı bilgi için tıklayınız.)

Numan Kurtulmuş’un açıklamalarını tam metni şu şekilde: “Alevi kardeşlerimizin inançlarını, erkanlarını, kendi yollarını öğretecek bu tür dergahlara ihtiyaç vardır. Böylece genç nesillerimizin inanç dışı yollara sapmasını ve ülkenin birliğini, dirliğini ortadan kaldıracak düşüncelerin, fikirlerin, akımların içinde kalmasını önlemek gerekiyor. Bunun için buradaki çabanız bir takım kurslar, eğitici faaliyetlerin ötesinde çok önemli bir çalışma. Türkiye’nin özellikle toplumsal birliğe ihtiyacı olduğu bir dönemde bu faaliyetlerin çok büyük önemi var. Allah nasip ederse Türkiye’de 1980 darbesinden bu yana bir türlü yapılmayan, yasaklanmış gibi olan Hazreti Ali’nin doğum günü olan 21 Mart kutlamasını Ankara’da yapacağız. Alevi kardeşlerimizle, yurttaşlarımızla devletin yeniden barışması anlamında olan bir tören olacaktır. Orada da bu geleneği sürdüren büyük kitlelerin bir araya geleceğini ümit ediyoruz. Bu çalışmalarınızı Allah bereketlendirsin. Cenabı Allah hepimize Hazreti Ali efendimizin, Hazreti Hüseyin, Hazreti Hasan efendilerimizin yoluna uygun bir şekilde yaşamayı, inanmayı, düşünmeyi nasip etsin.”

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

CIA, Gülen’in gizlice Türkiye’ye gönderilmesini mi konuştu?

Eski CIA Direktörü James Woolsey, ABD Başkanı Donald Trump’ın istifasını istediği eski Ulusal Güvenlik Danışmanı …

Kuşadası’nda göçmenleri taşıyan bot battı: 11 ölü

Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıklarında yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmeye çalışanları taşıyan lastik botun batması …