Pazar, 25 Haziran 2017

ABD’li Orgeneral: ”Afganistan’da çıkmazdayız. Birkaç bin askere daha ihtiyacımız var!”

ABD’nin Afganistan’daki birliklerinin sorumlusu olan Orgeneral John Nicholson, ABD Senatosundaki oturumda Afganistan’daki durumun ‘çıkmazda’ olduğunu söyledi. ABD’li Orgeneral, Afgan güvenlik güçlerine eğitim ve destek için birkaç bin askere daha ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.

ABD’li komutan: ”Afganistan’da çıkmazdayız”

Afganistan’daki ABD birliklerinin komutanı Orgeneral Nicholson, Senato Silahlı Hizmetler Komitesinde ‘Afganistan’daki Durum’ başlıklı oturumda senatörlerin sorularını yanıtladı. Arizona Senatörü Cumhuriyetçi John McCain’in Afganistan’daki güvenlik durumu ile ilgili genel bir değerlendirme yapmasını istediği Nicholson, “Afganistan’da çıkmazdayız” ifadelerini kullandı.

”Verilen kayıp orduya yapılan istihdamdan yüksek”

Afgan güvenlik güçlerinin Taliban’a karşı verdiği kayıpların, orduya yapılan istihdamdan yüksek olduğunun altını çizen Nicholson, Afgan ordusunun kayıplarının sürdürülebilir olmadığını ifade etti.

”Asker sayısı eğitim için yetersiz”

ABD ve NATO müttefiklerinin ülkede bulundurduğu asker sayısının yeterli olup olmadığına ilişkin bir soruya ise Nicholson, “Terörle mücadele görevleri için yeterli kaynağım var ancak eğitim, tavsiye ve yardım görevleri için birkaç bin kişilik eksiğimiz var. Bu rakam NATO’nun eğitim ve destek misyonu için söz konusu, dolayısıyla ABD’den veya müttefiklerimizden sağlanabilir” yanıtını verdi.

”Trump’dan asker talebinde bulunacağım”

Orgeneral Nicholson, Trump yönetimden asker sayısının artırılması ve angajman yetkisinde esneklik sağlanması talebinde bulunacağını kaydetti.

”Bir ABD askeri sabah saatlerinde öldürüldü”

Belirli zamanlarda güvenlik konularında çok zor durumda kaldıklarını aktaran ABD’li komutan, sabah saatlerinde ABD’li bir özel harekat askerinin Sangin bölgesinde öldürüldüğünü de açıkladı.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

 

BU HABERLER DE VAR!

Lübnanlı sunucudan Nasrallah’a dava

Lübnanlı program sunucusu “savaş suçu işlediği ve birçok Arap ülkesinde mezhepsel fitneye sebep” olduğu gerekçesiyle …

Afganistan’da Taliban’dan karakola operasyon

Afganistan’ın batısındaki Farah vilayetinde Taliban mensuplarının bir karakola gerçekleştirdikleri operasyonda Kabil hükümetine bağlı 8 polis …