Perşembe, 25 Mayıs 2017

ABD, Menbiç’te PKK/PYD için askeri kamp kurdu

PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’ye ağır silahlar veren ABD, PYD’li militanları eğitmek için PYD’nin kontrolündeki Menbiç’e askerî bir kamp kurdu.

PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’ye verdiği üst düzey askerî ve lojistik yardımlar nedeniyle Türkiye’den yöneltilen eleştirilerin hedefi olan ABD’nin yeni dönemde PKK/PYD ile arasına mesafe koyacağı bekleniyordu ancak ABD Donald Trump’ın işbaşına gelmesinin ardından Pentagon tarafından PKK/PYD’ye yapılan yardımın dozu eksilmedi.

Geçtiğimiz hafta içi PKK/PYD’ye zırhlı araç teslim eden ABD, binlerce daha Ak-47 (kaleşnikof) ve bu silahlarda kullanılacak çok sayıda mühimmat göndermeye hazırlanıyor. ABD, PKK/PYD’ye Ak-47’lerin dışında anti tank silahlar da teslim etti.

ABD’den teröristler için eğitim kampı!

ABD’nin PKK/PYD’ye son yardımları bunlarla da sınırlı değil. Türkiye’nin “kırmızı çizgi” olarak ilan ettiği Fırat’ın batısındaki Menbiç’ten çıkmayan ve Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ya da Menbiç Askerî Meclisi gibi isimlerle kamufle olmaya çalışan PKK/PYD/YPG burada ABD’li özel kuvvetler mensuplarından askerî ve taktik destek de alıyor. Eğitim, Menbiç Askerî Meclisi adı altında veriliyor. Sâdece Menbiç’teki eğtimlere şimdilik 500 kişinin katıldığı bildirildi.

IŞİD’in PKK/PYD’ye teslim ettiği Menbiç, IŞİD’in Suriye’deki merkezi Rakka’ya yaklaşık 90 kilometre uzaklıkta. Menbiç’teki ABD eksenli askerî eğitimlerde hücum, ilk yardım ve bombalı araçlarla mücadele gibi konular işleniyor. ABD’nin bu militanları Rakka’ya yönelik olası operasyonlarda kullanmaya hazırlandığı belirtiliyor.

YeniŞafak

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …