Cumartesi, 24 Haziran 2017

2. Dünya Savaşı’ndan kalma bombalar 70 bin kişiyi tahliye ettirdi (Foto Galeri)

Yunanistan’ın Selanik kentinde 2. Dünya Savaşı sırasında bölgeye atılan iki bomba bulundu. Bombaların çıkartılma esnasında patlama riski olduğu için kentte 70 bin kişi güvenli bölgelere tahliye edildi.

Yunanistan’a atılan en büyük bombalar

Yunanistan tarihindeki en büyük tahliye işlemlerinden birine neden olan bombaların aynı zamanda Yunanistan’da şimdiye kadar bulunan en büyük patlayıcılardan olduğu tahmin ediliyor.

Patlama riski nedeniyle 70 bin kişi tahliye edildi

Bir yakıt istasyonunun yanında bulunan bombalar yetkililer tarafından bulunduğu yerden çıkartıldı. Ancak bombanın patlama riski nedeniyle önce civarda yaşayan 70 bin insanın tahliye edilmesi gerekti. Geniş güvenlik önlemine neden olan bombaların patlama riski barındırdığı belirtildi.

Bombalar etkisiz hale getirildi

Askeri yetkililer bombanın yerinden çıkartılmadan önce etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

”Bombalar Amerikan ve İngiliz uçakları tarafından atılmıştı”

Bölge sakinlerinden biri, bombanın 1944 yılında Amerikan ve İngiliz uçakları tarafından Alman demiryolu hizmetlerini vurması amacıyla bırakıldığını iddia etti.

2. Dünya Savaşı sırasında Almanya, 1941’den 1944’e kadar Yunanistan’ı işgal altında tutmuştu.

Bombalar çıkartılırken çekilen fotoğraflar:

Küresel Analiz / Haber Merkezi 

BU HABERLER DE VAR!

Londra saldırganı Khalid Massod hakkında bilgiler açıklandı

Londra’da 5 kişinin öldüğü, 7’si ağır 29 kişininse yaralandığı terör saldırısını gerçekleştiren Masood’u komşuları ‘sakin’ …

İngiltere ve Almanya savunma paktına hazırlanıyor

İngiltere ve Almanya’nın Brexit sonrası döneme yönelik bir savunma paktı yapmaya hazırlandığı ileri sürüldü. İngiltere …