Cuma, 23 Haziran 2017

Vadi Barada ikinci Halep oldu: Muhalifler kuşatma altındaki Vadi Barada’dan çekiliyor

Şam’ın batısında Esed ve Şii militanların kuşatması altında bulunan Barada Vadisi dün varılan anlaşma ile Esed’e bırakılıyor.

Şam’ın kuzeybatısındaki Barada vadisinde bulunan muhalif grupların Esed rejimiyle dün yaptığı anlaşma doğrultusunda Vadi Barada’nın tamamında ateşkes ilan edildi.

Barada vadisindeki muhalif gruplar Esed rejimi ile 5 maddelik bir anlaşma imzaladı. Anlaşmayı kabul etmeyen gruplar ise bölgeden ayrılıp İdlib’e gitmeyi kabul etti. Anlaşmanın ardından Esed rejimi, Şam’ın büyük bölümünün içme suyu ihtiyacının karşılandığı vadideki Ayn el-Fica’ya girdi ve buradaki içme suyu tesislerine Suriye bayrağı dikti.

Muhalifler grupların tahrip ettiği su tesislerine gerekli olan teçhizatın girişinin sağlandığı anlaşmada Barada Vadisi’nde kuşatma altına alınan 1200 muhalif, durumlarının incelenmesi için kayıt yaptırdığı ve anlaşmayı kabul etmeyen silahlı grupların yeşil otobüslerle gözlemciler eşliğinde İdlib’e gönderileceği bildirildi. Anlaşmadan sonra Barada Vadisi’nin güvenli bölge ilan edileceği bildirilirken mültecilerin de evlerine geri döneceği açıklandı.

Esed rejimi ateşkes yapılmasına rağmen Barada Vadisi’nde ateşkesi ihlal etmişti. Barada Vadisi Esed rejiminin ateşkesi ihlal ettiği ilk yerlerden biriydi.

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Ey Şam halkı, savaşınız ya ölüm ya da zillet! – Dr. Abdullah Muhaysini

Suud asıllı olup Suriye’de zalim Esed rejimine karşı Müslümanların yanına hicret eden Dr. Abdullah Muhaysini, …