Pazar, 22 Ocak 2017

Taliban’dan elindeki Amerikalı ve Avustralyalı esirler ile videolu mesaj!

Taliban’ın Çarşamba günü yayınladığı videoda Amerikalı ve Avustralyalı esirler gösterildi. Videoda Taliban unsurlarının yanında Amerika’ya yalvaran esirler esir değişiminin kabul edilmemesi durumunda öldürüleceklerini söyledi.

Kabil’deki Amerikan üniversitesinde öğretmen olan Avustralyalı Timothy Weeks ve onun Amerikalı iş arkadaşı Kevin King ağustos ayında kampüs yakınlarında kaçırılmışlardı. Yayınlanan videoda sakalları uzamış olan esirler ailelerine seslenerek onlardan ABD hükümetine salınmaları için baskı yapmalarını istedi.

Şeçilmiş başkan Donald Trump’a seslenen Weeks Balgram hava üssü ve Pule Charkhi hapishanesinde bulunan Taliban esirleri ile değiştirilmesini istedi. Eylül’de ABD güçleri iki esirin kurtarılması için operasyon düzenlemiş lakin operasyonun düzenlendiği yerde esirler bulunamamıştı.

Afganistan İslam Emirliği (Taliban) ise video hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Geçtiğimiz yıl 7 ağustos 2016, Amerikan işgalcilerin üniversitesinde çalışan 2 öğretim görelisi Kevin King ve Timothy Weeks İslam emirliği mücahidleri tarafından kaçırıldı. İslam Emirliği’nin bu videoyu işgalcilerinin ülkelerindeki halka yaymasındaki amacı işgalcilerin vatandaşlarının salınması için mücahidlerin basit taleplerini kabul etmediğini anlamalarıydı. Onlar yardıma muhtaç vatandaşlarının salınmaları için hiç bir adım atmadı ve amaçlarına ulaşma için güç kullanmayı tercih ettiler. Lakin onların güç kullanmaları esir vatandaşlarını oldukça tehlikeli bir duruma soktu. Eğer karşı taraf makul bir şekilde bu meseleyi çözmüş olsaydı, hiç bir video yayınlanmayacaktı.”


Mütercim: Musab Demirci

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Ensar-ul Cihad Ketibesi – Kanas eğitiminden görüntüler (video)

Suriye’de zalim Esed rejimine karşı cihad eden Özbek ağırlıklı cihad grubu Ensar-ul Cihad Ketibesi’nin kanas …

Taliban: “BAE diplomatlarının hedef alındığı Kandahar saldırısı bize ait değil”

Taliban Sözcüsü Kârî Muhammed Yusuf Ahmedî 10 Ocak 2017 Salı günü Kandahar’da valilik misafirhanesine düzenlenen …