Perşembe, 29 Haziran 2017

Taliban 2016 yılında düşmana 9153 saldırı gerçekleştirdi (Beyanat Çevirisi)

Afganistan İslam Emirliği (Taliban), 2016 yılında gerçekleştirdiği operasyonların sonucunu açıkladı. Küresel Analiz olarak sizlere sunuyoruz:

* * *

“2016’nın sonlarına yaklaşırken İslam Emirliği’nin cesur mücahidleri yıl boyunca işgalcilere karşı yürüttüğü cihada ara vermemiş, bölgeleri özgürleştirmiş eyalet merkezlerini kuşatmış, ana otoyolları kullanıma kapatmış ve düşmana karşı ardı ardına saldırılar düzenleyerek ağır kayıplar verdirmiştir.

Bu saldırılar boyunca mücahidlerde kayıplar vermiştir lakin düşmanın kayıpları ile kıyaslandığında mücahidlerin kayıpları %6’lık bir kısma tekabül etmektedir, bu da demektir ki öldürülen her 100 işgalci’ye şehid ve yaralı 6 mücahid düşmektedir.

Mücahidlerin kayıplarının bu kadar az olmasının nedeni düşmanın kaçar bir halde olmasıdır. Onlar savaş meydanlarında korkmaktadırlar, kafaları karışık ve moralleri bozuktur, halktan da hiç bir yardım alamamaktadırlar. Tüm bunların aksine büyük bir şevkle çatışan mücahidler az bir sayı ile düşmana oldukça büyük kayıplar verdirmektedirler. Aşağıdaki istatistikler de 2016 yılı operasyonlarında düşmanın verdiği kayıplar gösterilmektedir.

2016 yılında mücahidler tarafından düşmana 9.153 büyük ve küçük çaplı saldırı yapılmıştır. Şehadet operasyonlarının sayısı 32’dir. 266 yabancı işgalci öldürülmüş 135 tanesi yaralanmıştır. Kabil hükümetinin savaş alanında öne sürülmesinden dolayı 17.539 asker, polis vs unsuru öldürülmüştür. Bunun yanında 11.272 unsuru da yaralanmıştır. Yıl boyunca 3.427 askeri araç imha edilmiş, içerisinde 14 helikopterin, 10 UAVs’ın, 2 jetin ve 2 büyük lojistik uçağının olduğu 28 hava aracı imha edilmiştir.”

Mütercim: Musab Demirci

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hint Yarımadası El Kaidesi’nden Urduca yeni video

Hint Yarımadası El Kaidesi’nin (AQIS) Urduca hazırladığı yeni videoyu ilginize sunuyoruz. 2014 yılında Eymen ez …

Rusya Libya’ya müdahale için Mısır’a askeri yığınak yapmaya başladı

Habertürk’te yer alan habere göre Ukrayna ve Suriye’deki askeri müdahaleleriyle Avrupa enerji hatlarındaki etkisini artıran …