Cuma, 23 Haziran 2017

Şeyh Muhaysini ve Muslih Ulyani’nin Heyet Tahrir Şam’a katılma beyanatı (Tam Metin)

Suriye’deki etkin gruplardan olan Şam’ın Fethi Cephesi, Nureddin Zengi, Liva el Hak, Ensaruddin ve Ceyşü’l Sünne Heyet Tahrir Şam’ı kurduklarını açıkladılar. Bu yeni oluşumun genel komutasına Ahraru’ş Şam’ın eski lideri Ebu Cabir eş-Şami atandı. Öte yandan yeni oluşumun lideri Ebu Cabir, Heyet Tahrir Şam’ın bölgedeki anlaşmazlıkları sona erdirdiğini bildirdi. Heyet Tahrir Şam’a bu 5 grubunu yanı sıra birçok grup daha ilerleyen saatlerde katılma kararı aldı.

Suriye’deki önemli ilim ehlinden 6 alim de ortak bir beyanat yayınlayarak Heyet Tahrir Şam’a katıldıklarını açıkladılar:

* *  *

“Kuşkusuz sizin bu ümmetiniz tek bir ümmettir. Ben de sizin rabbinizim, öyleyse benden korkun.” buyuran Rabbimize hamd olsun.

Halep’in düşmesinden günümüze kadarki dönemde sahada cereyan eden olayları yoğun bir şekilde izledik. Gelecek olan tehlikeyi fark ederek, -ilim talebeleri olarak- Allah’ın bize farz kıldığı rolü yerine getirme çabasıyla, sözün ve safların birleşmesine çalıştık. Son birleşme hamlesinin başarılı olması için çabalar sarf ettik. Bununla ilgili olarak, birleşmenin vacip olduğu, ondan yüz çevirmenin ve sürdürmemenin tehlikesini açıklayan fetvamızı yayınladık. Bu birleşmenin şartları hazır olmayınca, ikinci bir kez tıkanıklığın ve gerginliğin kaldırılması ve fesadın başlamasının önüne geçmek için çalıştık. Allah’ın takdiri ile, saha son dönemde varmış olduğu kalplerimizi parçalayan savaşa vardı. Sahada var olan şiddetli kargaşaların kontrol altına alınmasıyla birlikte kanı durdurmayı garantileyecek ve bu gibi hadiselerin tekrarlanmamasına kefil olacak bir çözüm araştırdık ve çözüm olarak saha için herkesin savaşı durdurması ve bu birleşmeye katılmalarını gördük.

Görüşümüz: Mühendis Ebu Cabir eş-Şeyh komutasında “Heyetu Tahriru’ş-Şam”ın kurulması varılabilecek en iyi noktadır. Bu birleşmenin sahada var olan ve gözüken tehlikelerle yüzleşmeye gücü yeten bir yapı ile temsil edildiğini dikkate alıyoruz. Bu, Allahu Teâlâ’nın sözün birleşmesinin vacipliğini açıkça belirten emrine icabet, kanların korunmasına olan düşkünlüğümüz ve herhangi bir iç savaşa karşı güvenlik oluşturmamız için yapılan bir girişimdir.

Bu nedenle bu mübarek yapıya katılmaya karar verdik. Bu mübarek direnişte bulunan tüm grupları bu yapıya katılmaya çağırıyoruz.

Bu mübarek direnişin merhaleleri arasında, ihtilaf sayfalarının kapatıldığı ve Allah’ın izniyle zaferlerin yeniden geldiği yeni bir merhaleye başlıyoruz.

Yüce Mevla’dan bu mübarek birleşmeyi bereketli kılmasını diliyoruz.

İmza atanlar:

  • Şeyh Abdurrazzak el-Mehdi
  • Şeyh Ebu’l-Haris el-Mısri
  • Şeyh Ebu Yusuf el-Hamvi
  • Şeyh Abdullah el-Muhaysini
  • Şeyh Ebu Tahr el-Hamvi
  • Şeyh Muslih el-Ulyani

Mütercim: Muhammed Atta

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …