Cuma, 23 Haziran 2017

Şam’ın Fethi Cephesi lideri Cevlani’den Astana görüşmeleri hakkında sert açıklama

Şam’ın Fethi Cephesi lideri Ebu Muhammed el-Cevlani, Astana görüşmeleri hakkında sert bir açıklama yaptı. Kazakistan’ın başkenti Astana’da Rusya, Türkiye ve İran masaya oturup Muhalifler ile Esed rejimi arasında sözde ateşkese karar vermiş, fakat Şam’ın Fethi Cephesi ve IŞİD hariç tutulmuştu. Buuunla birlikte Esed rejimi İdlib, Humus, Hama ve Barada Vadisi’ne yoğun saldırılarına devam ediyor. Barada Vadisi’nde Şam’ın Fethi Cephesi veya IŞİD olmamasına rağmen en yoğun olarak da kuşatma altındaki bu bölgeyi havadan ve karadan vuruyor. Astana görüşmesine imza atan gruplar aslında Şam’ın Fethi Cephesi ve Muhacir grupların ateşkes kapsamı dışında tutulmasına onay vererek aslında Rejimle ve Rusya’yla bir nevi uzlaşmış oldular. Fakat buna rağmen Esed bombardımanına hepsi maruz kalmaya devam ediyor.

Şam’ın Fethi Cephesi lideri Ebu Muhammed el-Cevlani’nin Astana görüşmeleri hakkındaki kısa açıklaması:

* * *

“Bu anlaşmayla bilerek ya da bilmeyerek uluslararası toplumun Şam ehli hakkındaki cürümlerine ortak olacaklar. Mesele, kafir, zalim ve fasit bir nizamın devrilip yerine İslam’ın adaleti ve Rahman’ın şeriatı gelmesi, şuranın yaygınlaşması ve benzeri yüce anlamlar uğruna binlerce mücahidin ve binlerce Müslüman avamın canlarını verdikleri, Ehli-Sünnet’e ait köy ve şehirlerinin yarısının yıkıldığı, sürgün edilenlerin sürgün edildikleri, çıkanların çıktıkları tüm yüce davalar, siyasi çözümlerin boşluklarına girerek özetlenecektir.

Uluslararası delegeler gelecek, nizamla (rejim) birlikte bazı zayıfları ve siyasileri sert bir dille eleştirecek ve Ehli-Sünnet’in gücünü bitirecek bir çözüm ortaya koyacak. Bu, batının çıkarlarını garanti altına alan, Yahudilere güven sağlayan ve emniyetlerini koruyan ve Ehli-Sünnet’i zayıflık halinde bırakacak olan bir çözüm olacaktır.”

Ebu Muhammed el-Cevlani

Mütercim: Muhammed Atta

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …