Perşembe, 29 Haziran 2017

Reina saldırısının beklenen sonucu: Mülteciler sınırdışı edilecek, vize gelecek!

????????????????????????????????????

Hükümet, “terör” olaylarında yabancı sayısının artması ve sınırlardaki hareketlilikten yola çıkarak, yabancı uyruklularla ilgili önemli kararlar almaya hazırlanıyor. Orta Asya ülkeleri vatandaşlarına vize koyulması gündemde. Türkiye’de şüpheli ve riskli oldukları saptanan mülteciler de sınırdışı edilecek.

İstanbul Reina’da yılbaşı gecesi 39 kişiyi öldüren saldırganın Orta Asya’dan geldiğinin anlaşılmasının ardından Ankara’da bir dizi toplantı yapıldı. Her ne kadar saldırganın nereli olduğu bulunamasa da risk almamak için tüm Orta Asya ülkelerine vize konacak. Bakanlar Kurulu ve güvenlik toplantılarında, son bir yıl içerisinde Türkiye’deki “terör” eylemlerinin ikisinin Orta Asya ülkeleri vatandaşı İslam Devleti saldırganlarınca yapıldığı belirtildi.

Orta Asya’daki ülkelerden bazılarının vatandaşlarına vize konulması konusunda çalışma başlatıldığı öğrenildi. Türkiye’deki mültecilerin terör örgütleriyle ilişkileri ise ayrı bir çalışmanın konusu oldu. Verilen bilgiye göre, istihbarat, mültecilerle ilgili tarama yapıyor. Özellikle Orta Asya ülkelerinin istihbarat birimlerinden, Türkiye’de ikamet eden herkes için yeniden bilgi isteniyor.

Ancak, Türkiye’de ikamet eden ve sayıları 3 milyonu bulan Suriyeli mülteciler arasında “terör” olaylarına karışanlarla ilgili sıkıntı yaşandığı belirtiliyor. Bu kişilerin, Suriye kayıtlarına ulaşılamadığı için beyanları esas alınıyor. Bunun da sakıncalı olması nedeniyle istihbarat Suriyeli mültecileri de yakından takip ediyor.

Mültecilerin, ülkeye giriş çıkış yapma sıklığı, yaşamını sürdürdüğü şehir tercihi, ne sıklıkta ev değiştirdiği ve herhangi bir işte çalışıp çalışmadığı gibi bilgiler üzerinden inceleme yapıldığı belirtildi. Şüpheli hareketlilik ve riskli ilişkileri olanların da sınır dışı edilmesine ilişkin çalışma yapılmasına karar verildi.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

 

BU HABERLER DE VAR!

CIA, Gülen’in gizlice Türkiye’ye gönderilmesini mi konuştu?

Eski CIA Direktörü James Woolsey, ABD Başkanı Donald Trump’ın istifasını istediği eski Ulusal Güvenlik Danışmanı …

Kuşadası’nda göçmenleri taşıyan bot battı: 11 ölü

Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıklarında yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmeye çalışanları taşıyan lastik botun batması …