Perşembe, 19 Ocak 2017

Pakistan rejimi Taliban komutanı Muslim Han’ı idam edildi

Muslim Han Taliban’ın Swat vadisinde görev yapan önemli bir komutanı idi. Ağır başlı, çevresine karşı oldukça yumuşak ancak düşmanları tarafından  sert mizacıyla biliniyordu.
62 yaşındaki komutan Muslim Han’ın hayatı oldukça hızlı geçti. 1960’lı yıllarının hızlı solcusu 1990’da Taliban hakimiyeti öncesi İslam’i bir kimlik kazanmış hayatını değiştirmişti. Bir çok operasyonda cesareti ve zekası onu Taliban saflarında ona çıkardı. 2007 yılında Swat vadisi’ne emir olarak atandı. Bulunduğu bölgede şer’i kuralarını harfiyyen uygulanmasını sağladı. Pakistan ordusu ve koalisyon saldırılarına karşı benzersiz bir mücadele verdi.

[IMG]

Hapishanede 2009’da çekilen resmi

Düşmanları onun kanlı çatışmalarda geri durmadığı ve başarılı saldırı ve suikastleri organize ettiği vechiyle “Swat Kasabı” olarak lakabı taktılar. 2009’da hapsedilmesine rağmen Mayıs 2015’de 45 İsmaili Şii’nin otobüste öldürülmesi olayı ve Pakistanlı İnsan hakları aktivisti Sabin Mahmud’a suikast olayı ile ilişkilendirilmeye çalışıldı. Pakistan onu  çoğu ordu mensubu 31 kişiyi öldürmek suçuyla  gizli bir kararla hakkında çıkan idamın infazı onadı. Geçtiğimiz hafta Karaçi’de  asılarak idam edildiği  Pakistan Ordusu Sözcüsü General Kamer Cavid Becve’nin resmi açıklamasıyla da doğrulandı.

Fetih Medya

BU HABERLER DE VAR!

Taliban’dan elindeki Amerikalı ve Avustralyalı esirler ile videolu mesaj!

Taliban’ın Çarşamba günü yayınladığı videoda Amerikalı ve Avustralyalı esirler gösterildi. Videoda Taliban unsurlarının yanında Amerika’ya …

Pakistan Talibanı’ndan yeni operasyon görüntüleri (Video)

Afganistan İslam Emirliği (Taliban)’ın Pakistan kolu olan Tehrik-i-Taliban Pakistan, Veziristan’ın kuzeyinde Pakistan Ordusu’na yönelik gerçekleştirdiği …