Çarşamba, 24 Mayıs 2017

ÖSO ve Ceyşul İslam Astana görüşmelerine katılacak, Ahraru’ş Şam ise katılmayacak!

Suriyeli muhalif gruplardan bazılarının bu ay içerisinde Rusya ve Türkiye’nin garantörlüğünde Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenmesi planlanan barış görüşmelerine katılma kararı aldığı belirtildi.

Muhalif gruplar, Astana’da yapılması planlanan görüşmelere katılma kararını Ankara’da devam eden toplantılarında aldı. Ankara’daki toplantıyı sizlere haber olarak hazırlamıştık. (Tıklayınız)

Astana’ya Şam’ın Fethi Cephesi ve muhacir gruplar terör örgütü olarak görüldüğünden baştan çağrılmadı. Zaten önceki görüşmede varılan ateşkese bu gruplar eklenmemiş, bu gruplara karşı Rusya ve Esed’in bombardımanı devam edeceği belirtilmişti. Ateşkese imza atan ÖSO gruplarından da bu grupların yanında bombardımana uğramamaları için İdlib’deki üslerinin mevki haritası istenmişti.

Önemli bir gelişme de; Ahraruş Şam’ın Astana’ya katılmayacağı bildiriliyor. Ahrar Şam, Sukur Şam, Feylak Rahman, Suvvar Şam, Ceyş’ül İdlib, Ceyş’ül Mücahidin ve Nureddin Zengi Hareketi Astana’daki toplantıya katılmayacak!

Ceyşul İslam ise Astana’ya katılacak. Astana görüşmelerinde muhalif grupları temsil edecek kişi de Muhammed Alluş olacak:

Özgür Suriye Ordusu’ndan (ÖSO) ismini vermek istemeyen bir yetkili, “Astana’ya gidecek olan fraksiyonların görüşeceği ilk konu ateşkes ve rejim tarafından gerçekleştirilen ihlaller” dedi.

ÖSO’ya bağlı Fastakim grubunun yetkilisi Zekeriya Malahifci de şu ifadeleri kullandı: “(Muhalif) grupların çoğunluğu katılma kararı aldı. (Astana’da) ateşkes ve yardımların ulaştırılması ile gözaltındakilerin serbest bırakılması gibi insani meseleleri görüşecek.”

Suriye’deki ateşkes anlaşmasına imza atan muhalif gruplar 3 Ocak’ta yayınladıkları ortak bir bildiride Astana görüşmeleri boykot etme kararı aldıklarını duyurmuştu.

Suriye’de Rusya ve Türkiye’nin garantörlüğünde sağlanan ateşkes 29 Aralık gecesi yürürlüğe girmişti. Astana’da yapılacak barış görüşmeleri için 23 Ocak tarihi verilmişti.

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …