Cuma, 23 Haziran 2017

Nuru’l İman Tugayı Sukuru’ş Şam’dan ayrılarak silahlarını ŞFC’ye teslim edeceklerini açıkladı

Suriye’de Şam’ın Fethi Cephesi’nin Batı ile işbirliği yaparak farlı bir ajanda uygulayan Ceyşu’l Mücahidin ve Cephetü’ş-Şamiyye gruplarına operasyonunun yankıları sürüyor. Şam’ın Fethi Cephesi’nin bu hamlesinden sonra Sukuru’ş Şam lideri Ebu İsa, Şam’ın Fethi Cephesi’ni “harici” ilan ederek askerlerine Şam’ın Fethi Cephesi’ne karşı savaşma emri verdi. Ebu İsa’nın kendisi ise çatışmaların başlamasından kısa bir süre sonra Türkiye’ye kaçtı.

Şam’ın Fethi Cephesi konvoyuna kurmaları üzerine Şam’ın Fethi Cephesi operasyonu genişleterek Sukuru’ş Şam’ın elindeki merkezlere de yöneldi. Sukuru’ş Şam ise yeni bir beyanat yayınlayarak Ahraru’ş Şam’a biat ettiğini açıkladı. Bununla birlikte Şam’ın Fethi Cephesi’ne saldırılarını sürdürüyorlar. Ahraru’ş Şam’a biat etmeleri de şu anlık bir koruma ve meşrulaşma bahanesi olarak yorumlandı.

Sukuru’ş Şam’dan birçok savaşçı ise Şam’ın Fethi Cephesi ile savaşmayı reddederek Sukuru’ş Şam’dan ayrıldı.

Son olarak Sukuru’ş Şam’a bağlı Nuru’l İman Tugayı’nın yayınladığı beyanatla bu karara uymayacaklarını açıkladılar.

Sukuru’ş Şam’a bağlı Muatram köyündeki Nuru’l İman Tugay’ı, Sukuru’ş Şam Astana’da mücahidlere ihanet ettiği için Sukuru’ş Şam’dan ayrıldıklarını, sadece evlerinde oturacaklarını, mücahidlere karşı savaşmayacaklarını ve köylerini dış tehlikelerden koruyacaklarını beyan ettiler. Bununla beraber ellerinde bulunan Sukuru’ş Şam’a ait bütün ağır ve hafif silahları “Şam’ın Fethi Cephesi” genel komutanlığına teslim edeceklerini de beyanatlarında bildirdiler.

Sukuru’ş Şam’a bağlı Nuru’l İman Tugayı’nın yayınladığı beyanat:

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …