Cuma, 23 Haziran 2017

Lavrov ile görüşen PYD yetkilisi: ”Anayasa taslağı projemizi sunduk!”

Rusya’nın daveti üzerine Moskova’da Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rus yetkililerle bir araya gelen PYD/PKK heyeti yetkilisi Halit İsa, görüşmede Suriye’ye ilişkin hazırlamış oldukları anayasa taslağının kendilerine sunulduğunu açıkladı. Görüşmede konuşulan Cenevre, Astana ve Suriye konuları üzerine bilgiler veren PYD yetkilisi şöyle konuştu:

Lavrov: ”Anayasayı geliştirin!”

“Sayın Lavrov bize Suriye ile ilgili hazırlamış oldukları anayasa taslağını sundu. Bize Rus uzmanların bu taslak üzerinde çalıştıklarını söylediler. Lavrov, söz konusu taslağın nihai olmadığını, bizim bunu geliştirebileceğimizi söyledi.”

Ülkenin adı değişecek!

Toplantı hakkında konuşan PYD yetkilisi İsa şöyle devam etti: “İyi şeyler gördük. Rusya tüm Suriye muhalefetini ve Demokratik Özerklik temsilcilerini (PYD temsilcilerini) de masaya oturmaya çağırıyor. Rusya’nın oluşturduğu anayasa taslağında pozitif noktalar var; örneğin Suriye Arap Cumhuriyeti isminden ‘Arap’ kelimesi çıkarıldı. Suriye’de Kürtler, Ermeniler, Süryaniler, Çerkeslerin yanı sıra birçok etnik grup yaşıyor. Bundan dolayı Suriye isminin Arap Cumhuriyeti olması doğru değildi.”

PYD yetkilisi: ”PYD’siz Cenevre olmaz!”

Lavrov’un kendisine Cenevre toplantısının Şubat’ın sonunda düzenleneceğini aktardığını ifade eden İsa, “Rusya, PYD ve Demokratik Özerkliğin katılımı olmadan Cenevre 4 toplantısından çözüm çıkmayacağını söyledi. Kürtlerin öncü güç olduğunu söyleyip Cenevre’ye katılmaları gerektiğini dile getirdiler. Bu toplantı, Cenevre 4’ün bir başlangıcıdır. Bu amaçla geldik.” dedi.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

PYD lideri Salih Müslim, PKK medyasına Afrin, Menbic, İdlib ve Rakka hakkında röportaj verdi

PKK terör örgütünün iki haber ajansından biri olan ve Türkiye’den sitesine girişi yasak olan Fırat …

Azez’de bombalı araç saldırısı: 3 ölü, 10 yaralı (Foto Galeri)

Suriye’nin Azez ilçesinde bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Saldırı sonucunda 3 kişinin hayatını kaybettiği, 10 …