Cumartesi, 25 Mart 2017

İyad Kuneybi’den Suriye halkına Cengiz Han ve Buhara hatırlatması

Suriye’de Esed rejimi kendisine karşı ayaklanan halkı kazanmaya, onları ikna ederek mücahidlerle aralarına mesafe koymaları için çabalıyor. Dr. İyad Kuneybi, İslam tarihinden bir olayı yazarak önemli bir nasihatte bulundu. Küresel Analiz haber olarak sizlere sunuyoruz:

* * *

Tarihte rivayet edildiğine göre Buhara halkı Tatarların Lideri Cengiz Han’dan eman diledi. Cengiz Han da eman verdi. Daha sonra Cengiz Han Buhara halkından, Mücahidlerin Buhara’da kale etrafına kazdıkları hendekleri doldurmasını emir etti. Buhara halkı kendisine itaat etti. Cengiz Han daha sonra mücahidlerle savaşıp, onları öldürdükten sonra, ordusu ile (Mücahidlere karşı kendisine yardım eden) Buhara halkına döndü.

İbni Kesir bu konuda şöyle der: “Sadece Allah’ın sayısını bileceği adedince insan öldürdü. Çocukları ve kadınları esir aldılar. Onlara eşlerinin gözü önünde tecavüz ettiler.”

Allah’ım düşmanların kurdukları tuzaklara karşı Müslümanların basiretini aç. Onları,onlara karşı birleşenlere karşı bir kıl.

Dr. İyad Kuneybi

Mütercim: @SeyhUlvanTR

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

“Allah’ın yardımı ile patlamayan sağlam mayınlar” (Al-Kuvvah – Cephe Anıları 3. bölüm)

Suriye sahasında bulunan ve sosyal medya hesabından anılarını yayınlayan Al-Kuvvah hesabının Cephe Anıları 3. bölümünü sizlere sunuyoruz: …

Yalova’nın sevilen esnafı Alkan Koçal Türkmendağı’nda şehid düştü

Yalova ‘da Atatürk ilkokulunun yanındaki Kokoreççinin sahibi Elmalık köylü Alkan Koçal’ın, iki gün önce Suriye’de …