Cumartesi, 24 Haziran 2017

Esed rejimi Suriye’nin dört bir yanında Noel’i neden şova dönüştürdü? (Foto – Video)

Suriye’de Esed rejimi elinde tuttuğu her beldede Noel kutladı. Noel’in bu kadar şova dönüştürülerek ve devletin tüm imkanlarını kullanarak kutlanmasının amacı ise Hristiyan Batı’ya açık bir mesaj vermekti: “Laik Esed rejimine destek verin.”

Bu mesaj da Batı’da yankısını buldu. Tüm Batı medyası “Suriye’de Noel” başlıklarıyla videoları ve fotoğrafları paylaştılar. Esed rejimi Batı’ya kendini ispatlamak her şehrin merkezine dev Noel ağacı dikmekle kalmadı, Esed de bizzat katılarak Noel fotoğraflarında kendini servis etti.

Yetmedi, Esed ailesinin pazar sabahı Hristiyan kasabası Saidnaya’daki manastıra ziyaret yaptı, yanında medya ordusuyla…

Savaşın başında Esed rejimi zalimliği ile tüm dünyanın tepkisini almış, genel olarak uluslararası toplumlar Esed’e muhalif konuma geçmişlerdi. Fakat Esed rejimi medyada propaganda savaşına odaklanarak katliamları örtbas ettiği ortada. Nitekim tüm dünyaya Suriye’den 2016’nın son haftası iki görüntü servis edildi. Birincisi IŞİD’in TSK askeri olduğunu iddia ettiği 2 kişiyi yakarak öldürme şovu, diğer ise Esed’in “Hristiyan Suriye” temalı Noel görselleri. IŞİD neden birkaç ay önce çektiği video görüntülerini Aralık ayının sonunda yayınladı? Dahası, Türkiye başta olmak üzere birçok yerde kuşatma altındaki Halep’ten insanlar çıksın diye gösteriler düzenleniyor, tüm medya Halep’teki Esed zulmünü ve Halep’teki sivil halkın mağduriyetini yayın yapıyordu. Fakat IŞİD’in videosu öyle bir an servis edildi ki, Halep video ve görsellerini bıçak gibi kestiği gibi ardından Esed’in Noel propagandasına önayak oldu.

Türkiye’den bakıldığında bilinçaltımıza etki bırakmasa da, Batı toplumunun Noel mesajını aldığına emin olun. Esed Hristiyanlara “Sizden biriyim, benim Suriye’de kalmam gerek” demiş oldu. Bu da dünya devletlerinin Esed’e desteğini artırıp “teröre” karşı destek vermesini meşrulaştıran bir gerekçe olacak. “Zaten yardım ediyorlardı” diyeceksiniz, fakat Batılı liderlerin daha da açıktan Esed’i desteklemeye cesaret için Batı halklarının da tam olarak ikna olması gerekiyor. Bir yandan IŞİD’in sürekli Batı’yı tehdit videoları, bir yandan da Esed’in “Hristiyan Suriye” motifi, İran ve Rus desteğiyle hareket eden Esed’e Avrupa’dan da daha net siyasi destek getirecektir.

Dünyada herhangi bir sebepten dolayı Esed’in devrilmesini isteyen kaç ülke başkanı kaldı? Türkiye ve Suud diyeceksiniz en fazla. Fakat bunlardan Türkiye hükümeti 15 Temmuz’da az kalsın Esed’den de önce devrilecekti. Şu an iktidarda olsalar da Esed’in gitmesi taraftarlığını bıraktıkları ortada, bu nedenle Rusya’ya yakınlaştılar. Suud’un da Yemen’de başarısız olduğunu görecek olursak, şu an tüm dünyanın Esed’in tarafında olduğunu bir kez daha hatırlamış oluruz.

Esed rejiminin propaganda savaşı için servis ettiği Noel şovlarından bazıları şu şekilde:

Esed’in Halep milletvekili Fares Shehabi, “Halep zaferinde laiklik, Noel, medeniyet ve Suriye kazandı” derken verdiği mesaj ortada:

Esed rejiminin elindeki Halep’te Noel kutlaması:

Humus kentindeki Hamidiye mahallesindeki resmi Noel kutlaması:

Suriyeli Hristiyan ve Müslüman çocuklar çoğunlukla Kürtlerin yaşadığı Kamışlı’da Noel kutlamaları yapıyorlar:

Şam’da Noel ağacının etrafında toplananlar:

 

Hristiyan Esed askerlerinin Batı için servis edilen fotoğraflarından bazıları:

Hazırlayan: Selahaddin Dağıstan

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Musul operasyonu “sözde” durduruldu: Sivil katliamın videosu (+18)

Irak ordusu son günlerde çok sayıda sivilin öldüğü Musul’da IŞİD’e karşı yürüttüğü operasyonu durdurma kararı …

PYD lideri Salih Müslim, PKK medyasına Afrin, Menbic, İdlib ve Rakka hakkında röportaj verdi

PKK terör örgütünün iki haber ajansından biri olan ve Türkiye’den sitesine girişi yasak olan Fırat …