Pazar, 22 Ocak 2017

Boko Haram lideri Şekau yeni bir videosunda Nijerya hükümetini tehdit etti

Boko Haram lideri, yayınladığı yeni videoda Nijerya hükümetinin Boko Haram birliklerini çökerttiği iddialarını yalanlarken militanlarına “öldürün, katledin, kaçırın… ve her yerde bombalar patlatın” çağrısında bulundu.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari geçtiğimiz hafta Boko Haram’ı saklandığı son ormanlık alandan da sürdüklerini ve teröristlerin saklanabilecekleri bir yerin kalmadığını ifade etmişti.

Boko Haram lideri Ebubekir Şekau, perşembe günü sosyal medyada paylaştığı bir videoda “hayatta ve iyi durumda” olduğunu duyurmuş oldu.

Nijerya Ordusu geçtiğimiz hafta yayınladığı bir videoda Şekau’ya ait olduğu ifade edilen bir Kur’an’ı göstermiş, Şekau’nun kaçmakta olduğunu iddia etmişti.

Boko Haram, 160 milyon nüfusuyla Afrika’nın en büyük ülkesi olan Nijerya’da 2000’li yılların başından beri faaliyet gösteriyor. Örgütün, lideri Muhammed Yusuf’un gözaltındayken ölmesinin ardından 2009’dan bu yana aşırı şiddet yanlısı Şekau örgütün başında. Örgüt geçen yıl IŞİD’e biat etmişti. IŞİD’in Şekau ile anlaşamayıp yeni lider olarak Barnawi’yi ataması üzerine Şekau bunu tanımamış ve örgütteki otoritesini korumuştu.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Cezayir 1992: “Katliamlar ve tutuklamalar ile bastırılan ilk Arap Baharı”

25 yıl önce, 11 Ocak’ta Cezayir ordusu, ülkenin bağımsızlığının ardından yapılan ilk çok partili seçimde …

El-Şebab Hareketi şeri mahkemenin kararıyla iki eşcinseli idam etti

Somali’deki El Şebab’a bağlı Endülüs adlı radyo kanalı üzerinden yaptığı açıklamada 20 ve 15 yaşlarındaki …