Cumartesi, 24 Haziran 2017

Amerika’ya üniversite okumaya giden Suudlu genç, haksız yere müebbet hapis yedi!

Halid bin Ali bin Muhammed el-Davsari 24 Nisan 1990 doğumlu bir Suudi Arabistan vatandaşıdır. Halid 2008’de Amerika’da Kimya bölümü okumak için burs kazandı. 23 Şubat 2011’de daha 20 yaşında iken Amerika Devleti Başkanı Bush’a suikast saldırısı hazırlığında olduğu iddiası ile Texas’ta tutuklandı. 27 Haziran 2012’de ise Halid toplu imha silahları kullanmaya teşebbüs ve bu silahlar için Amerika toprağında hedefler aramak suçundan ömür boyu hapse mahkum edildi.

25 Şubat 2011’de yani tutuklanmasından birkaç gün sonra mahkemeye çıkarken yayınlanan ilk resminde Halid gülümsemesiyle gelecek vaad eden biri olarak görülüyor.

Mahkemenin FBI internet sitesinde yayınladığı açıklama ise şu şekilde:

“El-Davsari el yapımı bomba üretiminde kullanılan kimyasalları ve alet-edevatı satın alması ve bu tarz toplu imha silahları için hedef olabilecek hükümet yetkilileri ve altyapı hakkında araştırma yapması sebebiyle 27 Haziran 2012’de mahkum edilmiştir. Kendisi ülkede öğrenci vizesi ile bulunmakta Lubbock, Texas yakınlarındaki South Plains üniversitesinde okumaktaydı.”

Şimdi 26 yaşında olan Halid’in hala ailesi ile görüşmesine izin verilmiyor.

Kendisi gibi Suud vatandaşı olan avukatı Said bin Kuveyd, Halid’in cihadi bir girişimi olduğu iddialarını reddediyor. Halid’in Amerika’ya gelme amacı üniversite okumak ve ülkesine bir diploma ile dönmekti. Halid’in ailesi ise Amerikan mahkemelerinin öne sürdüğü bütün iddiaların asılsızlığını kanıtlamış durumda.

Bu hikayenin en can yakıcı yeri, Halid’in babasının beklenmeyen bir vakitte daha kendisiyle görüşemeden ölmesi değil, babasının cenazesine katılamaması bir de üstüne üstlük henüz babasının vefatından haberi dahi olmamasıdır. Bu durumdan bihaber şekilde hala babasıyla görüşebilmeyi bekliyor ancak hayalini gerçekleştirebilmenin hiçbir imkanı yok.

6 yıl süren mahkumiyeti sırasında Halid’in işkence görmüş olabileceği düşünülüyor. 23 Kasım 2012’de yani tutuklanmasının üzerinden bir yıl geçtikten sonra servis edilen bir videoda Halid Texas’taki bir mahkemeden çıkarken öncekine göre çok daha soluk tenli ve zayıflamış görülüyor. Mahkumiyeti sırasında ileri derecede kilo kaybettiğini fark etmemek neredeyse imkansız.

Halid’in amcası Türki el-Davsari ve ailesi, evlatlarının tahliyesi veya kendileri ile görüşmesine izin verilmesi amacıyla bir twitter hesabı açtı ve bu zulmü duyurmaya başladı. Bu tam da Suud kralı Selman’ın 2015’te Amerika’ya yaptığı ziyaret günlerinde oldu. Ancak Kralın Obama ile yaptığı görüşmede Halid’den bahsedildiğine veya bahsedilmediğine dair hiçbir şey bilinmiyor. Halid’in annesi de yayınladığı bir videoda Amerikan ve Suud yönetimlerine seslenerek oğlunun tahliyesini ve ülkesine dönmesine izin verilmesini istiyor.

Halid’in yayınlanan son fotoğrafı, 13 Kasım 2012de bir federal polisin eşliğinde mahkemeden çıkarken görülüyor. Yayınlanan ilk fotoğrafına göre gözle görülür derecede zayıfladığı fark ediliyor. Yine de yüzündeki ifade güçlü ve kararlı.

Halidin ailesinin sizlerden isteği ise şu: “Bizi dualarınızda unutmayın ve bu zulmü herkese duyurun”

Kendisi hakkında güncel bilgilere şu hashtag’lerden ulaşılabilir:

#خالد_الدوسري_حالته_خرجه

#Free_Halid

#Halid_AlDawsari

Ailesinin twitter hesabı:

@5haledaldosari

13 Kasım 2012’deki video:

Hazırlayan, Halid’in bir arkadaşı: @m3_khld

Salih dualarınızda bizleri unutmayın.

30 Aralık 2016

Mütercim: Ahmed İhsan

Aslı: https://justpaste.it/11vfn

Küresel Analiz / Özel Haber

 

BU HABERLER DE VAR!

CIA, Gülen’in gizlice Türkiye’ye gönderilmesini mi konuştu?

Eski CIA Direktörü James Woolsey, ABD Başkanı Donald Trump’ın istifasını istediği eski Ulusal Güvenlik Danışmanı …

Serbest bırakılan Guantanamo esirleri, ABD uçakları tarafından Yemen’de hedef alınıyor

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, eski bir Guantanamo tutuklusu Yasir el Silmi olarak bilinen kişinin 2 …