Cuma, 23 Haziran 2017

Amerika’dan Yemen’de operasyon: Enver el-Evlaki’nin 8 yaşındaki kızı dahil 40 kişi katledildi!

Yemen’in El-Beyda ilinde ABD’ye ait hava kuvvetlerinin düzenlediği saldırıda aralarında Arap Yarımadası El-Kaidesi komutanlarının da olduğu 40 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Amerikan savaş uçaklarının Kayfe’ye düzenlediği hava saldırısının ardından paraşütçü komando birlikleri bölgeye indi. Askerlerin, El-Kaide komutanlarından Abdurrauf ez-Zeheb’in evine baskın düzenlediği operasyonda, bölgede uzun saatler şiddetli çatışma seslerinin duyulduğu aktarıldı.

Söz konusu operasyonda, aralarında Zeheb ile kardeşi Sultan’ın yanı sıra örgüt komutanlarından olduğu belirtilen Seyfinnems el-Cufi’nin de yer aldığı 6’sı kadın, 3’ü çocuk 40 kişinin ABD saldırısında hayatını kaybettiği kaydedildi.

Operasyonun düzenlendiği bölge yakınlarında yerleşim alanlarının olduğu ifade edilirken, Amerikan savaş uçaklarının düzenlediği saldırıda, El-Kaide’ye ait olduğu söylenen bir okul ile hapishanenin de hedef alındığı belirtildi.

Bölge sakinleri, Amerikan savaş uçaklarının, El-Beyda ilinin çevresinde yer alan Es-Sevadiye, Radman, Nu’man ve Natı ilçelerini dün geceden bu yana yoğun şekilde bombaladığını kaydetti.

ABD askerlerinin saldırısında Enver el-Evlaki’nin 8 yaşındaki kızının da hayatını kaybettiği açıklandı.

ABD vatandaşı iken Yemen’e hicret edip El-Kaide’nin en önemli vaizlerinden biri olan ve çıkardığı ingilizce dergi ile tüm dünyada gündem olan Enver el-Evlaki, 30 Eylül 2011’de Yemen güvenlik güçlerinin desteğiyle ABD insansız uçakları tarafından düzenlenen bir saldırıda yaşamını yitirmişti.

Enver El-Evlaki’nin 16 yaşındaki oğlu Abdurrahman el-Evlaki babasının insansız hava aracı saldırısında hayatını kaybetmesinden 15 gün sonra 14.10.2011’de yine insansız hava saldırısıyla 17 yaşındaki kuzeni Ahmed’le birlikte Yemen’de katledilmişti.

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Lübnanlı sunucudan Nasrallah’a dava

Lübnanlı program sunucusu “savaş suçu işlediği ve birçok Arap ülkesinde mezhepsel fitneye sebep” olduğu gerekçesiyle …

Afganistan’da Taliban’dan karakola operasyon

Afganistan’ın batısındaki Farah vilayetinde Taliban mensuplarının bir karakola gerçekleştirdikleri operasyonda Kabil hükümetine bağlı 8 polis …