Pazartesi, 26 Haziran 2017

ABD’nin Umman’a transfer ettiği 10 kişi arasında Usame bin Ladin’in koruması da var

ABD’nin 2 gün önce serbest bırakıp Umman’a gönderdiği 10 El Kaide mahkûmu arasında Usame bin Ladin’in koruması da bulunuyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 2 gün önce Umman’a transfer edilen 10 mahkûmun isimlerini yayımladı.

Pentagon’un yayımladığı isimler şunlar: Ghaleb Nassar Al Bihani, Mustafa Abd al-Qawi Abd al-Aziz Al-Shamiri, Karim Bostam, Abdul Sahir, Musab Omar Ali Al-Mudwani, Hail Aziz Ahmed Al-Maythali, Salman Yahya Hassan Mohammad Rabei’i, Mohammed Al-Ansi, Muhammad Ahmad Said Haider, and Walid Said bin Said Zaid.

Bu isimler, Obama’nın 22 Ocak 2009’daki başkanlık emrinin ardından yapılan çalışma sonucu belirlenmiş. İlk değerlendirmede transferi “yüksek riskli” görülen 8 kişinin de, en sonunda ABD ulusal güvenliğine tehdit oluşturmadığına karar verildi.

Umman’a transfer edilen mahkûmlar arasında yer alan Yemenli Mohammed Al-Ansi’nin 1979 yılında Afganistan’a giderek Usame bin Ladin’e biat ettiği ve El Kaide liderinin korumalığını yaptığı, ABD’nin istihbaratı içerisinde yer alıyor.

Karim Bostam ise, El Kaide’nin Afganistan’daki patlayıcı imal eden bir hücresinin lideri olduğu iddia edilmişti.

Abdul Sahir, 11 Eylül 2001 öncesi bin Ladin’in en önemli komutanlarından Abdul Hadi al Iraqi’nin çevirmeni olarak görev yapmış bir isim.

Ghaleb Nassar Al Bihani ise, hafif silahlar, uçaksavar silahları, el yapımı patlayıcı, havan topu ve mayın konusunda uzman.

Pentagon açıklamasında, Umman hükümetine bu kişileri almayı kabul etmesi ve Amerikan hükümetine Guantanamo hapishanesini kapatması konusunda verdiği destek nedeniyle teşekkür edildi.

Açıklamada, Guantanamo’da 45 mahkûm kaldığı belirtildi.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Musul’da bir ayda 4 bin sivil hayatını kaybetti

Irak’ta Musul kent merkezinin batı yakasının IŞİD’den  alınması için şubat ayında başlatılan operasyonda şu ana …

Feylakur-Rahman’ın Drone ve Gopro kamerasından Şam-Cobar cephesi görüntüleri

Üç gün önce Tahrir Şam, Ahraruş Şam ve Feylakur-Rahman öncülüğünde gerçekleştirilen Şam saldırılarında “Allah’ın kulları Cobar’da …