Cumartesi, 24 Haziran 2017

ABD, Usame bin Ladin’in oğlu Hamza bin Ladin’i küresel teröristler listesine dahil etti

حمزه و اسامه بن لادن

ABD Dışişleri Bakanlığı, Usame bin Ladin’in oğlu Hamza bin Ladin’i küresel teröristler listesine dahil etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Hamza bin Ladin’in, ABD’nin ulusal güvenliğine, dış politikası ile ekonomisine tehdit oluşturduğu için bu listeye dahil edildiği bildirildi.

Bin Ladin’in, ABD yasalarına konu mal varlığının bloke edildiği belirtilen açıklamada, ABD vatandaşlarının da bu kişiyle herhangi bir iş yapmasının yasaklandığı kaydedildi. Açıklamada, Ağustos 2015’de El Kaide liderlerinden Eyman el-Zavahiri’nin Hamza bin Ladin’i örgütün üst düzey isimlerinden biri olarak tanıttığını belirtildi.

1991 doğumlu Hamza bin Ladin; Usame bin Ladin’in 18 oğlundan bir tanesidir. Hamza bin Ladin 2008 yılında internette yayınladığı bir videoda şiir halindeki sözleriyle, ABD ve müttefikleri İngiltere, Fransa ve Danimarka’ya karşı savaş ilan etmesiyle gündeme gelmişti.

Usame bin Ladin’in 2011 yılında Pakistan’da hayatını kaybettiği evde bulunan belgeler arasında Usame bin Ladin’in oğlu Hamza’ya yazdığı özel mektuplar da vardı. Bu mektupların bir tanesinde; Usame bin Ladin oğlu Hamza’ya; Amerikalılar ile mücadele ve Batı’nın çöküşü hakkında bilgiler veriyor.

Usame bin Ladin uzun süredir görmediği oğlu Hamza ile buluşmayı çok istiyordu. 2011 yılıda ele geçirilen belgelerde Hamza’nın İran’dan kaçırılmasının ne kadar zor olduğu konusunda yazışmalar var. İranlı yetkililerce ev hapsinde tutulan Hamza, Usame bin Ladin’in hayatını kaybetmesinden bir ay sonra  20 yaşında iken serbest bırakıldı. Hamza bin Ladin’nin şuanda nerede olduğu ve yaşayı yaşamadığı hakkında net bilgiler bulunmuyor.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Musul’da bir ayda 4 bin sivil hayatını kaybetti

Irak’ta Musul kent merkezinin batı yakasının IŞİD’den  alınması için şubat ayında başlatılan operasyonda şu ana …

Feylakur-Rahman’ın Drone ve Gopro kamerasından Şam-Cobar cephesi görüntüleri

Üç gün önce Tahrir Şam, Ahraruş Şam ve Feylakur-Rahman öncülüğünde gerçekleştirilen Şam saldırılarında “Allah’ın kulları Cobar’da …