Perşembe, 29 Haziran 2017

ABD özel kuvvetlerinden Deyrezzor’da IŞİD’e kara operasyonu

ABD özel kuvvetleri, IŞİD kontrolündeki Deyrezzor’da operasyon düzenledi. 4 helikopterden iniş yapan birlikler Kabr köyü ve Cazra kasabasında IŞİD noktalarına baskın düzenledi.

Kimi üst düzey IŞİD yöneticilerinin hedef alındığı operasyonun ardından özel kuvvetlerin bölgeden çekildikleri açıklandı. ABD koalisyonunun genellikle hava saldırıları düzenlediği, ancak kara harekatı yürütmediği biliniyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcülerinden Deniz Albay Jeff Davis, ABD’nin Suriye ve Irak’taki operasyonları ile ilgili soruları yanıtladı.

Davis, ABD’nin 2015 yılında Suriye ve Irak’ta DEAŞ liderlerine karşı stratejik operasyonlar yapmak üzere bölgeye gönderdiği özel harekat biriminin dün Deyr ez-Zor’da IŞİD ait bir kampa saldırı gerçekleştirdiğini doğruladı ancak bazı haberlerde belirtildiği gibi herhangi bir IŞİD üyesinin tutuklanmadığını söyledi.

Özel harekat biriminin operasyonları ile ilgili detayları paylaşmayacağını ifade eden Davis, söyle devam etti.

“Deyr ez-Zor yakınlarında bir operasyon olduğunu teyit edebilirim. IŞİD liderlerine yönelik bir operasyondu. Koalisyon,IŞİD liderlerini takip etmeye devam edecektir. Operasyonla ilgili detayları paylaşmayacağım ama bu operasyonlar rutin operasyonlar, daha önce yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.”

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …