Cuma, 23 Haziran 2017

Son 6 ayda 10 bin kişiye sosyal medya soruşturması

 

Son zamanlarda bir hayli artış gözlemlenen ”sosyal medya paylaşımları nedeniyle” tutuklamaları ve yürütülen soruşturmalar hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı.

6 ayda 3 bin 700 kişiye adli işlem yapıldı

İçişleri Bakanlığı, terörle mücadele kapsamında, sosyal medya paylaşımları sebebiyle 6 ayda 3.710 kişi hakkında adli işlem yapıldığını, bunlardan 1.656’sının tutuklandığını, 1.203’ünün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını açıkladı. Kimlikleri tespit edilen 10 bin kişinin hakkında ise soruşturma devam ediyor.

Konuya ilişkin İçişleri Bakanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklama şöyle:

“İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nce yürütülen çalışmalarda, son 6 ayda, sosyal medya üzerinden, halkı kin nefret ve galeyana sevk eden, terör örgütünü öven, terör örgütü propagandası yapan, terör örgütü ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne, toplumun can güvenliğine kast eden 3.710 kişi hakkında adli işlem yapılmış, bunlardan 1.656’sı tutuklanmış, 1.203’ü Adli Kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. 84’ünün ise gözaltı işlemi devam etmekte olup; 767’si gözaltından serbest bırakılmıştır. Hali hazırda açık kimlikleri tespit edilerek Cumhuriyet Savcılıklarına intikal
ettirilen 10 bin kişi hakkında da soruşturma ve adli süreç devam etmektedir.”

Twitter, Fcebook ve YouTube ile yürütülen işbirliği en üst seviyede

Ayrıca, sosyal medyada terörle mücadele kapsamında Twitter, Facebook, YouTube başta olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası servis sağlayıcı ve kurumlar ile yürütülen iş birliklerinin de en üst seviyeye taşındığı bildirildi.

Küresel Analiz / Haber Merkezi

BU HABERLER DE VAR!

CIA, Gülen’in gizlice Türkiye’ye gönderilmesini mi konuştu?

Eski CIA Direktörü James Woolsey, ABD Başkanı Donald Trump’ın istifasını istediği eski Ulusal Güvenlik Danışmanı …

Kuşadası’nda göçmenleri taşıyan bot battı: 11 ölü

Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıklarında yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmeye çalışanları taşıyan lastik botun batması …