Cuma, 23 Haziran 2017

Şeyh Ebu Cabir açıkladı: ”Muhalif gruplar birleşti”

Suriye’de uzun zamandır gruplar arasında yapılan görüşmeler netice verdi ve Muhalif grupların tek çatı altında birleştiği haberi Ahrar’uş Şam eski emiri Şeyh Ebu Cabir tarafından açıklandı.

Emirler hakkında açıklama

Şeyh Ebu Cabir, birleşmeyi Twitter hesabı üzerinden duyurdu ve açıklamada yapının genel emirinin Ebu Ammar, askeri emirinin Şeyh Ebu Muhammed el Cevlani ve şura meclisini emirinin Hac Tevfik olduğunu duyurdu.

Uzun görüşmeler oldu

Muhalif grupların birleşim için çok uzun görüşmeler yaptığı bilinmekteydi. Özellikle Halep’in tahliyesi sürecinde 16 saate varan görüşmeler yapılmış ancak gruplar arasında birleşim gerçekleştirilememişti. Ancak oluşturulacak yapının Şam’ın Fethi Cephesi ve Ahrar’uş Şam’ın öncülüğünde bir birleşim olacağı bildiriliyordu.

Halk birleşim için gösteriler yaptı

Başta İdlib ve son olarak Doğu Guta’da Muhaliflerin birleşmesi için Suriye halkı yoğun gösteriler düzenlemiş ve emirlere çağrıda bulunmuştu.

Heyetü’l İslamiyye adı altında birleşim olduğu bildirilmişti

Halep’te tahliyelerin gerçekleşmesi süreci ile birlikte Muhalif gruplar arasında uzun toplantıların ardından içerisinde Şam’ın Fethi Cephesi, Ahrar’uş Şam, Nureddin Zengi ve Feylak’uş Şam gibi önemli grupların da yer aldığı 14 grubun, Heyetü’l İslamiyye adı altında birleştikleri bildirilse de görüşmelerin devam edeceği açıklanmıştı.

Küresel Analiz / Özel Haber

BU HABERLER DE VAR!

Hama’da Esed askerlerinin toplanma alanının TOW ile vurulma anı (Video)

Esed rejiminin Hama’da kayıpları devam ediyor. Muhalif grupların 3 farklı operasyon odası kurarak saldırdıkları Esed …

Bugün yapılması planlanan Humus (Vaer) tahliyeleri ertelendi

Suriye’nin Humus kentinde bugün yapılması planlanan tahliye işlemlerinin pazartesi gününe ertelendiği bildirildi. 20 bin sivil …